REKLAMA

Droga Wojewódzka 728 już pewna. Wielka radość w Radoszycach i Łopusznie [wideo, zdjęcia]

W czwartek na polanie na granicy gmin Radoszyce i Łopuszno w bardzo radosnych okolicznościach podpisano umowę na przebudowę odcinka Drogi Wojewódzkiej 728. Chodzi o nawet około 70 milionów złotych!

REKLAMA

Umowę zawarto pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich, a firmą która wygrała przetarg, gigantem w tej dziedzinie, słynnym przedsiębiorstwem Strabag. – „Będziemy wykonywać tutaj inwestycję Drogi Wojewódzkiej 728 w formule zaprojektuj i wybuduj. Mamy do wykonania 16 kilometrów, w tym 2 kilometry obwodnicy Czałczyna. Jest to kompletna przebudowa tej drogi, razem z przebudową mostu, budową kładki dla pieszych. Mamy nadzieję, że realizacja będzie przebiegać w taki sposób by mieszkańcy mieli jak najmniej utrudnień. Prace projektowe zaczynamy w tym roku. Koniec prac projektowych będzie na jesień następnego roku i wtedy będziemy mogli zacząć realną przebudowę tego odcinka” – opowiada nam Grzegorz Sarnecki, kierownik grupy w kieleckim oddziale Strabag.

Ta inwestycja to wielka ulga dla mieszkańców miejscowości znajdujących się przy drodze wojewódzkiej 728, a zarazem strategiczny projekt dla całego województwa Świętokrzyskiego. –„728 Jędrzejów w kierunku Końskich przez gminę Łopuszno, Radoszyce to droga która troszkę w polityce województwa w ostatnich latach była na dalszym planie, z uwagi też na skalę inwestycji, bo wraz z wykupem gruntów to jest 73 miliony złotych i wreszcie przyszedł moment, w którym mogliśmy to umieścić w tym wykazie najważniejszych inwestycji drogowych i sfinansować. Bez środków unijnych byłoby to bardzo trudne.”  – tłumaczy Adam Jarubas.

REKLAMA

Byłoby trudne, bo inwestycja warta jest na pewno ponad 65 milionów złotych, a być może nawet ponad 70. Około 85 % tej kwoty finansuje Unia Europejska, a pozostałe pieniądze dorzuca województwo. Natomiast niemal pół miliona złotych na opracowanie dokumentacji wydały dwie zainteresowane gminy: Łopuszno i Radoszyce. To właśnie ich włodarze byli w środę najbardziej szczęśliwymi ludźmi w pobliżu Drogi Wojewódzkiej 728.

„Oczywiście, że to radosna, historyczna i długo wyczekiwana droga. To jest jeden ciąg bardzo niebezpiecznej drogi, bo nie dość, że ruch mamy intensywny to ruch samochodów ciężkich też. Z cementowni Małogoszcz przemieszczają się tutaj setki samochodów dziennie. Inwestycja przyspieszyła w grudniu 2016 roku, gdy wspólnie z gminą Łopuszno przekazaliśmy dokumentację koncepcyjną tej drogi i decyzję środowiskową. Nas kosztowało to ponad 220 tysięcy złotych. Ja się bardzo cieszę, że ta droga będzie wykonywana. Ona zapewni bezpieczeństwo naszym mieszkańcom. Będzie też chodnik i ścieżka rowerowa. Będzie połączenie z trasą Green Velo, a więc do gminy Łopuszno będzie można dojechać rowerem. Wykonane będzie też rondo w Radoszycach, obok niego parking z wagą pomiarową jeśli chodzi o ruch ciężki.” – opowiada wójt Radoszyc Michał Pękala.

„My cieszymy się bardzo, że p. Adam Jarubas jednak przychylnym okiem spojrzał na potrzeby mieszkańców obu gmin i ta inwestycja będzie realizowana. Jest bardzo ważna, bo po pierwsze duży ruch, a po drugie ze względu na bezpieczeństwo użytkowników jest to szczególnie ważne, bo mamy pod kątem prostym w Czałczynie zakręt. Tam zostanie wybudowana obwodnica, zakręt będzie wyprostowany, a mieszkańcy są z tego powodu przeszczęśliwi. Słowa uznania dla marszałka Jarubasa i Agaty Binkowskiej, która starała się bardzo o tę inwestycję. Z całego serca gorąco dziękuję. Gmina Łopuszno zabiegała chyba od dziadków, bo trzeba cofnąć się trzydzieści lat do tyłu. To inwestycja upragniona i oczekiwana od trzydziestu lat! Dla nas to historyczne chwila, ogromne wydarzenie, które zapadnie w sercu na całe życie dla samorządowców obu gmin.” – mówiła nam Irena Marcisz, wójt gminy Łopuszno.

W środę z okazji podpisania umowy na pograniczu dwóch gmin pojawili się też inni samorządowcy: wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak, starosta konecki Bogdan Soboń i członkini zarządu powiatu koneckiego Dorota Duda. Młodzież z obu gmin zaprezentowała krótki program artystyczny, a gospodynie przygotowały przepyszne pierogi, bigos i grochówkę.

Sama droga ma być zaś oddana do użytku w październiku 2020 roku.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

5 thoughts on “Droga Wojewódzka 728 już pewna. Wielka radość w Radoszycach i Łopusznie [wideo, zdjęcia]

  1. Dlaczego w tym materiale zapomniano dodać, kto podpisał umowę na sporządzenie dokumentacji ? ówczesny wójt Łopuszna Pan Zdzisław Oleksiewicz wraz z Wójtem Radoszyc Pawłem Binkowskim.

  2. chybasiezainteresuje 10 marca 2018 at 18:07 - Reply

    Podobno ktos z pracownikow „przedsiewziecia” wszedl na moja dzialke i sobie zaznaczyl drzewa do wyciecia zeby ten projekt warty niesamowite pieniadze z unii mogl sie spelnic. Tak sobie mozna robic w polsce? ze sobie jacys panowie cos podpisza? jakis totalitaryz czy cos?

  3. Pingback: Rozpoczęła się przebudowa DW 728 | TKN24

  4. Pingback: Otwarcie DW 728 Radoszyce - Łopuszno i oburzenie samorządowców | TKN24

  5. Pingback: Michał Pękala komentuje otwarcie DW 728 bez włodarzy gmin | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *