REKLAMA

Drzewko za surowce. Ponad 6 tysięcy roślin trafiło do konecczan! [wideo, zdjęcia]

10 puszek, 10 baterii lub 10 plastikowych butelek w piątek w Końskich na placu za Domem Kultury przy ulicy Partyzantów można było zamienić za drzewko lub roślinę w ramach akcji „Drzewko za surowce” organizowanej przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich. Wydarzenie objęte było patronatem miasta i gminy Końskie. W sumie do mieszkańców regionu trafiło ponad 6 tysięcy różnych roślin!

REKLAMA

Niektórzy w kolejce do oddania odpadów i odebrania specjalnego talonu, który potem można było zamienić na drzewko czy krzew stali od godzin porannych. Od 11:00 oczekiwanie umilały animacje przygotowane przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich, poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejskich w Proćwinie oraz Modliszewicach, zabawy organizowane przez stoiska różnych gminnych jednostek, policji oraz Lasów Państwowych. Dla przybyłych wystąpili też wokaliści na co dzień trenujący w studiach piosenki działających przy KCK-u.

Rozdawanie roślin punktualnie o godzinie 13:00 rozpoczął burmistrz Krzysztof Obratański. Włodarz nam opowiadał o początkach tej akcji –„Akcja narodziła się jako wspólny pomysł PGK, Wydziału Ochrony Środowiska UMiG i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Ta wspólna akcja zapoczątkowała całą serię. Okazało się, że proekologiczny charakter ma jeszcze jeden wymiar bardzo praktyczny. Ludzie mogli zobaczyć, że za posegregowane odpady mogą dostać coś co przyozdobi ich podwórka. Rosnąca popularność spowodowała, że zaczęliśmy to powtarzać. Z pandemiczną przerwą to już chyba siódma edycja programu i z roku na rok akcja jest bogatsza. Mamy więcej partnerów, bo oprócz spółek gminnych włączyły się też Nadleśnictwa. Dzisiaj mamy do podziału między 6 a 7 tysięcy sadzonek”  – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

I tak wybrać można było sobie między innymi przekazane przez Lasy Państwowe sadzonki świerków, czy lip oraz mnóstwo roślin ozdobnych i owocowych ufundowanych przez gminę Końskie i jej jednostki, takich jak choćby: śliwy, pigwowce, wierzby japońśkie, tulipanowce, wiele gatunków traw ozdobnych, rokitniki, porzeczniki, czy magnolie oraz hortensje – w sumie było to kilkadziesiąt różnych rodzajów.

Surowce na rośliny zamieniali indywidualni mieszkańcy gminy Końskie, przedstawiciele szkół oraz przedszkoli, ale i społeczności poszczególnych sołectw –„Bardzo dobra jest ta akcja. My jesteśmy z jednej miejscowości i wszystko przeznaczymy na plac zabaw dla dzieci w Kornicy. Ewentualnie jak coś zostanie to wsadzimy koło klubu, ale akcja jest wspaniała. Udało się pozyskać trawy ozdobne, wierzbę japońską i różnego rodzaju krzewy” – opowiedzieli nam Elżbieta i Tadeusz z Kornicy.

Wszystkie drzewka wydawane były przez zaangażowanych pracowników z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich, a rozeszły się one po około godzinie.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Drzewko za surowce. Ponad 6 tysięcy roślin trafiło do konecczan! [wideo, zdjęcia]

  1. Konecczanka pisze:

    Panie władza, Pan nie ma konkretnych zajęć, którymi powinien zajmować się burmistrz miasta. Widać to na każdym kroku.

  2. Waluś pisze:

    Jakos jak wycinali setki starych drzew na skwerku i Sielpi to nikt nie protestowali o ekologii.
    A za segregowane śmieci ti nam powinni placic a nie my co roku coraz więcej. KPINA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *