REKLAMA

Duże zmiany w budżecie powiatu. 2,5 miliona dofinansowania na przyłbice [wideo, zdjęcia]

Dziś odbyła się XIV sesja Rady Powiatu Koneckiego, podczas której uchwalono duże zmiany w budżecie. Powiat otrzymał 2,5 miliona złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na przyłbice i środki dezynfekujące dla szpitala i innych prowadzonych przez powiat jednostek. Przedstawiono sprawozdania dotyczące wysokości średnich pensji nauczycieli, działalności Zarządu Powiatu oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Radni dyskutowali także nad utrzymaniem dróg powiatowych  w sezonie zimowym 2019/2020. 

REKLAMA

Na początek zostały przedstawione sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami oraz z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich w 2019 roku. Więcej o tym TUTAJ.

Absorbującym tematem było utrzymanie dróg powiatowych w sezonie zimowym 2019/2020. Radna Beata Zbróg proponowała podjęcie współpracy powiatu z gminami, ponieważ pługopiaskarki wykonują tzw. puste przebiegi. Powiat nie odśnieża gminnych dróg, a gminy nie odśnieżają dróg powiatowych. Wicestarosta Wiesław Skowron tłumaczył, że gminy nie chcą współpracować z powiatem w tej kwestii –„Nie da się, zdawałoby się, prostych spraw przeskoczyć. Nie wszystkie gminy chcą z nami współpracować. W tej kadencji nie widzę możliwości porozumienia z gminami w temacie zimowego utrzymania dróg. Uważam, że zarząd nie będzie miał możliwości podjęcia takich działań” – Wiesław Skowron.

REKLAMA

Na ważne, trudne do spełnienia kwestie, takie jak rozliczanie wykonanej pracy oraz rozdysponowanie sprzętu zwrócił uwagę dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Końskich Stanisław Mościński –„Połączenie z gminami wiąże się z kwestią rozliczenia. Jak rozliczyć ewentualne wykonanie zadania odśnieżenia, utrzymania śliskości? My jako Zarząd Dróg Powiatowych nie posiadamy logistycznie tyle sprzętu, żeby można było obsłużyć drogi powiatowe i gminne w pełnym zakresie. Powinno to być 25 pługopiaskarek, na obecną chwilę mamy 6. W chwili obecnej jest to nierealne do zrobienia. Druga sprawa to skutki prawne – jakby nie sporządzić porozumienia, odpowiedzialność i tak spada na zarządcę” – Stanisław Mościński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Końskich.

Podczas sesji uchwalono wiele zmian w budżecie na rok 2020 oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2026 –„Pierwsza sprawa – wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości prawie 2,5 miliona złotych dla szpitala oraz naszych jednostek, podległym Starostwu Powiatowemu, jak również jednostek gminnych takich jak GOPS, OSP. Za otrzymane pieniądze kupimy przyłbice, maski i środki dezynfekujące i będziemy rozprzestrzeniać je na teren całego powiatu. Druga ważna sprawa to wsparcie dla szpitala na przygotowanie sterylizatorni, którą dyrektor już od paru lat chciał. Dziś zabezpieczyliśmy ten wkład w wysokości blisko 700 tysięcy złotych. Chciałbym też podziękować pani burmistrz Dorocie Łukomskiej za wsparcie dla szpitala, bo jako powiat nie będziemy prosić o wsparcie, ale to jest szpital powiatowy, obsługuje wszystkich mieszkańców i dziękuję pani burmistrz za te 100 tysięcy złotych” – mówił nam starosta konecki Grzegorz Piec.

Dochody według Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2026 po zmianach to około 107 milionów złotych, a wydatki – ponad 113 milionów. W budżecie na 2020 rok planuje się zmniejszyć dochody budżetu o kwotę ponad 3,5 miliona złotych. Wydatki zostały zmniejszone o około 90 tysięcy złotych. Deficyt budżetu po zmianach to ponad 6 milionów złotych. Zmiany zarówno w Wieloletniej Prognozie Finansowej, jak i budżecie na 2020 rok zostały przyjęte jednogłośnie.

Przegłosowano również zmianę w Statucie Powiatu Koneckiego, wyodrębnienie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie ze struktur Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich oraz uchwalono roczny program współpracy powiatu koneckiego z organizacjami pozarządowymi. Przedstawiono także sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez powiat. W tym temacie już wkrótce przygotujemy dla Państwa osobny artykuł.

Pełny porządek obrad znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *