REKLAMA

Duże zmiany w zabytkowym kościele w Odrowążu [wideo, zdjęcia]

Kościół pw. św. Jacka i św. Katarzyny w Odrowążu w gminie Stąporków to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych województwa świętokrzyskiego. Ta świątynia teraz doczekała się remontów i prac konserwatorskich. 

REKLAMA

W poprzednim roku parafia św. Jacka i św. Katarzyny w Odrowążu otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 90 tysięcy złotych w ramach programu „Ochrona zabytków” na I etap renowacji barokowego ołtarza głównego. Prace konserwatorskie wynosiły około 180 tysięcy złotych – reszta środków stanowiła wkład własny parafii. O tym, co udało się zrobić w ramach I etapu, oraz co oznacza II etap renowacji mówi nam proboszcz Józef Zbigniew Bieńkowski:

„Zdemontowanie figur, kolumn, zdrapanie warstw, których były trzy do deski, potem zabezpieczenie przed szkodnikami i na nowo pociągnięcie środkami, to już fachowa praca konserwatorów.  W tym roku chcielibyśmy zakończyć konserwację generalną konserwację tego ołtarza głównego. Po rozmowie z wykonawcami określili, że ich zasięg prac by się zamknął w kwocie 180 tysięcy złotych”

REKLAMA

Z rządowych środków na II etap prac wspólnota związana ze świątynią otrzymała kolejne 50 tysięcy złotych. Oprócz dofinansowania parafia św. Jacka i św. Katarzyny będzie szukać wsparcia z Urzędu Konserwatorskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Wsparcie deklarują także włodarze gminy Stąporków –„Gmina również wspiera renowację tego przepięknego, zabytkowego kościoła w Odrowążu. W tym roku zabezpieczyliśmy 15 tysięcy na prace konserwatorskie związane z renowacją ołtarza.  Inwestycje w miejsca kultu religijnego to bardzo ważne inwestycje, bo dotyczą naszego dziedzictwa. Są to też ważne miejsca dla nas – katolików” – przyznaje burmistrz Stąporkowa, Dorota Łukomska.

Według różnych źródeł kościół w Odrowążu powstał w XVI lub XVII wieku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *