REKLAMA

Dyrektor Przybylski o szczepieniach na COVID-19 w szpitalu w Końskich [wideo]

Cały świat żyje tematem szczepień na COVID-19. W większości Państw obecnie trwa akcja szczepienia pracowników służby zdrowia. Podobnie jest w szpitalu w Końskich. O tym jak przebiegają te działania opowiedział nam dyrektor lecznicy doktor Wojciech Przybylski. Do naszego regionu póki co szczepionki przyjeżdżają w poniedziałki, jest to 180 dawek na kolejne 7 dni. 

REKLAMA

tkn24.pl: Ile osób związanych ze służbą zdrowia już zaszczepiono, a ile wyraziło na to chęć? 
Wojciech Przybylski: Do końca tygodnia będzie zaszczepionych 170 medyków. Wolę zaszczepienia z naszego szpitala zgłosiło około 600 osób, a to jest prawie 80% załogi. Natomiast z innych placówek mamy do szczepienia 500 osób i już w przyszłym tygodniu będziemy szczepili w pierwszej kolejności ratowników medycznych oraz pracowników przychodni, które zajmują się szczepieniami dla ogółu pacjentów. 

tkn24.pl: Jaką ilość szczepionek dysponuje szpital?
WP: 
W tej chwili zamawialiśmy 90 dawek tygodniowo, a od przyszłego tygodnia zamawiamy 180 dawek i tak będziemy co tydzień zamawiać by po 180 osób było wyszczepionych. Trzeba pamiętać o tym, że już 21 stycznia będziemy szczepili drugą dawką, czyli nie tylko te 180 osób pierwszy raz, ale i te osoby, które będą przychodziły po drugie zaszczepienie. To jest około 30 osób dziennie. Od przyszłego tygodnia szczepić będziemy więc 180 osób tygodniowo. Do końca stycznia na pewno tyle będzie szczepionych osób.

REKLAMA

tkn24.pl: Jak po tym pierwszym etapie dalej będzie przebiegać akcja szczepień?
WP: 
Już od przyszłego tygodnia będziemy zapraszać na szczepienia nie tylko pracowników szpitala, ale również pracowników z grupy zero, czyli tak jak mówiłem: ratowników medycznych, pielęgniarki i lekarzy z przychodni zdrowia. Potem pracowników DPS’ów. Myślę, że do końca stycznia wyszczepimy pracowników z przychodni przynajmniej w gminie Końskie. Tam ruszą 25 stycznia już szczepienia dla ogółu ludności. W tych przychodniach. 

tkn24.pl: W takim razie jak będą przebiegać te ogólne szczepienia całej populacji. Czy tutaj szpital ma już jakieś wytyczne, jakiś plan?
WP:  Szpital nie będzie szczepił ogółu ludności, dlatego że na terenie powiatu koneckiego wszystkie ośrodki zdrowia są zgłoszone do szczepień. Od 15 stycznia pacjenci będą mogli z tych ośrodków się zapisywać do konkretnej przychodni, do której należą. Tylko w Końskich są to trzy przychodnie. A więc wszystkie trzy zgłosiły akces szczepienia. Od 15 stycznia do 25 stycznia będą kompletowane listy w tych przychodniach, ale również w ośrodkach zdrowia na terenie powiatu. Po 25 stycznia przychodnie będą już szczepić ogół ludności. My jako szpital węzłowy nie szczepimy ogółu ludności, bo my mamy ponad tysiąc osób do zaszczepienia i nasze szczepienia z obiema dawkami myślę, że zakończą się w maju.

tkn24.pl: Czy jest taka możliwość, że zamówilibyście zbyt dużą liczbę szczepionek. Co wtedy by się z nimi stało?
WP: 
Nie ma takiej możliwości. Planujemy 180 dawek tygodniowo i 180 dawek będzie każdorazowo zużytych. 

tkn24.pl: Pan też się szczepił. Proszę nam powiedzieć jak się Pan czuje?
WP: 
Ja już szczepiłem się osiem dni temu. Pierwsze szczepienie miałem 30 grudnia. Oprócz niewielkiego obrzęku w miejscu wkłucia i niewielkiego bólu mięśnia naramiennego, czyli tam gdzie była podawana dawka nie odczuwałem żadnych dolegliwości i wszyscy, którzy do tej pory byli u nas zaszczepieni zgłaszali podobne dolegliwości: ból ręki i niewielki ból przy wkłuciu, ale to jest naprawdę niewielka igła. Do tej pory nie zgłoszono żadnego odczynu poszczepiennego, niepożądanego wśród osób zaszczepionych, a to już jest 170 osób. 

Przeciwwskazań dotyczących szczepionek na COVID-19 jest niewiele. Jeżeli ktoś ma ostry stopień astmy to wtedy pod obserwacją anestezjologia przyjmuje szczepionkę. Wszelkie uczulenia nie są żadnym przeciwwskazaniem. Dodajmy, że wszystkie osoby szczepione muszą przez kilkadziesiąt minut pozostać na obserwacji – to środek zapobiegawczy by uniknąć ewentualnych wstrząsów anafiliaktycznych. Szczepienia dla obywateli mają rozpocząć się jeszcze w styczniu. Zapisy na nie zostaną uruchomione 15 stycznia – należy ich dokonywać w swojej przychodni lub poprzez ogólnopolską infolinię pod numerem telefonu 989. 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *