REKLAMA

Dzieci mogą wrócić do szkół! Czy jest zainteresowanie? [wideo]

Wprowadzenie III etapu luzowania obostrzeń epidemicznych umożliwiło od poniedziałku 25 maja organizację zajęć opiekuńczych dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacji skierowanych do maturzystów i ósmoklasistów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Zajęcia nie są jednak obowiązkowe. Sprawdziliśmy, jak są przeprowadzane w koneckich szkołach pod kątem organizacyjnym i sanitarnym.

REKLAMA

Sporym zainteresowaniem cieszą się konsultacje w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich, w których chęć uczestnictwa wyraziło jak dotąd trzynaścioro uczniów. Na posłanie swoich pociech na zajęcia opiekuńcze dla klas 1-3 zdecydowało się jedynie pięcioro rodziców, z czego w poniedziałek tylko dwoje dzieci dotarło na zajęcia„Od godziny 6:30 mieliśmy na świetlicy dwoje uczniów. Muszą mieć oni oświadczenie wypełnione przez rodziców, którzy wyrażają zgodę na pobyt dziecka. Dzieci muszą przestrzegać reżimu sanitarnego i społecznego, tzn. będą przestrzegać zasad higienicznych i utrzymają półtora metra odległości” – mówił nam Jacek Szmit, dyrektor SP nr 2.

W szkołach całego powiatu koneckiego w poniedziałek pojawiło się od kilku do kilkunastu uczniów. Zainteresowanie konsultacjami, czy zajęciami opiekuńczymi nie jest więc zbyt wielkie.

REKLAMA

W II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich maturzyści będący absolwentami placówki wezmą udział w konsultacjach dopiero od przyszłego tygodnia –„Dzieci miały same wypowiedzieć się, czy chcą korzystać z takiej formy dokształcania przedmaturalnego. Do dziś zgłosiły się cztery chętne osoby na konsultacje, ale cały czas jeszcze napływają, więc nie jest to bilans ostateczny. Na pewno już wiemy, że konsultacje będą od przyszłego tygodnia, bo nauczyciele muszą przeorganizować swój dzień pracy” – informowała nas Beata Salata, dyrektor II LO w Końskich.

Jak poinformowała nas Beata Salata, szkoła przygotowując się pod kątem sanitarnym do matur przygotowana jest już także do konsultacji. Przy każdym wejściu do placówki są umieszczone dozowniki z płynem, podczas zajęć między uczniami muszą być zachowane odległości. Na wyposażeniu „Nowego ogólniaka” jest także około 400 maseczek dla uczniów i nauczycieli. Przy wchodzeniu zarówno do szkoły, jak i do sali konieczne jest ich noszenie. Podobny rygor sanitarny funkcjonuje także w „Dwójce” przy organizacji zajęć opiekuńczych oraz konsultacji dla ósmoklasistów.

„Na teren szkoły wchodzi tylko i wyłącznie uczeń. Przyprowadzony jest przez pracownika szkoły do budynku. Tutaj zostaje zmierzona temperatura i uczeń zostaje zabrany do sali […] Dzieci przychodzą do szkoły w maseczkach. Mogą mieć je także podczas prowadzenia zajęć. Odległości zachowane są co najmniej półtorametrowe” – Jacek Szmit.

Nauczyciele pomimo prowadzenia konsultacji nadal mają obowiązek organizowania zajęć dydaktycznych w trybie zdalnym –Niestety, ale to będzie oznaczało więcej pracy. Co prawda trzecie klasy już odeszły, więc nauczyciele mają jakieś tam luki, ale nie oznacza to, że tych zajęć tak na prawdę nie ma. Cały czas odbywają się zajęcia z absolwentami – maturzystami. Miesiąc czasu to jest zbyt odległy czas, żeby można było ich zostawić samych sobie. Teoretycznie nie powinno być tych zajęć i powinny być luki w planie, ale w praktyce tych luk nie ma. Teraz konsultacje dokładane są nauczycielom – Beata Salata.

Już od poniedziałku 1 czerwca szkoły będą mogły organizować konsultacje dla chętnych uczniów ze wszystkich klas i ze wszystkich przedmiotów.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *