REKLAMA

Dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. Obiekty sportowe otwarte

Od dziś dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków, także w powiecie koneckim. Z kolei już od soboty ponownie otworzono obiekty sportowe znajdujące się na świeżym powietrzu. Przecieki z rządu mówią o dalszym luzowaniu lockdownu, ale ma ono mieć miejsce tylko w regionach, w których ilość zakażeń koronawirusem będzie najmniejsza. 

REKLAMA

Frekwencja w otwieranych na nowo żłobkach i przedszkolach jest wysoka.

To długo wyczekiwany moment, bo nauka zdalna najmłodszych dzieci oznacza brak możliwości chodzenia do pracy dla części rodziców. Nic więc dziwnego, że dziś frekwencja w przedszkolach w regionie jest wysoka. Co jeszcze się zmienia?

Od poniedziałku, 19 kwietnia otworzono żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.

REKLAMA

Od soboty, 16 kwietnia dopuszczono możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od piątku możliwe jest także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajduje się w rozporządzeniu.
Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.

Sport – od 16 kwietnia możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.
Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone są do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Już dziś mówi się, że w tym tygodniu rząd ogłosi powrót do szkół dzieci w klasach I-III, a także luzowanie obostrzeń związanych z handlem i usługami w tych regionach, gdzie zakażeń jest najmniej.

Zdjęcia (P. Stolarski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *