REKLAMA

Dzień Strażaka w gminie Ruda Maleniecka [wideo, zdjęcia]

Uroczysty charakter miał Dzień Strażaka w gminie Ruda Maleniecka. Tym razem organizatorem obchodów była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Koliszowy.

REKLAMA

„Zarząd Oddziału Gminnego w kwietniu na posiedzeniu podjął taką decyzję by od tego roku organizować uroczyste obchody Dnia Strażaka w innej jednostce. W tym roku taką deklarację złożyła jednostka Koliszowy i dzisiaj mamy piękne święto przy pięknej pogodzie. Planowaliśmy to półtora miesiąca temu, ale zaplanowaliśmy to z wielką precyzją jeśli chodzi o pogodę.” – powiedział nam Leszek Kuca, wójt gminy Ruda Maleniecka.

I faktycznie w pełnym słońcu druhowie zebrali się w ostatnią sobotę pod kaplicą w miejscowości Koliszowy o godzinie 15.30. Tam ksiądz proboszcz parafii w Bedlnie Maciej Kornata odprawił uroczystą mszę świętą w intencji strażaków, a następnie wszyscy uczestnicy w pochodzie przemaszerowali pod miejscową remizę, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt i odegrano hymn strażacki. Uroczystością dowodził komendant gminny Radosław Kwiecień.

REKLAMA

Następnie ciepłe słowa w kierunku druhów skierowali przedstawiciele władzy: Leszek Kuca – wójt gminy Ruda Maleniecka, a zarazem prezes Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, członkini Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda oraz przewodniczący Rady Gminy w Rudzie Piotr Pałgan.

„Z okazji Dnia Strażaka składam Wam gorące życzenia. Życzę Wam przede wszystkim dużo życzliwości od ludzi. Życzę wszelkiej pomyślności zawodowej, życzę również bezpiecznych powrotów.” – mówił wójt Kuca.

„W imieniu starosty koneckiego p. Bogdana Sobonia serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę najlepszego. W ostatnim czasie dość często używa się słowa wolontariat. To bardzo modne słowo. U nas Ochotnicza Straż Pożarna to przecież nic innego jak wolontariat. Mogą się wszyscy od Was uczyć drodzy druhowie, to od Was mogą się uczyć tego, że zawsze jesteście pomóc drugiemu człowiekowi. Życzę Wam abyście to Wy zawsze pomagali innym i byście byli bezpieczni w tym co robicie.” – mówiła Dorota Duda.

„Przyjmijcie wyrazy szacunku i wielkiego uznania dla Waszego bezinteresownego postępowania. Wy ratujecie życie, zdrowie, dobytek znajomych i nieznajomych. Nie zwracacie na to uwagi czy to będzie mój przyjaciel, czy ktoś Wam całkiem obcy” – życzył Piotr Pałgan.

Po przemówieniach wręczono medale i odznaczenia. I tak odznaczony medalem złotym został: Artur Baliński, OSP Młotkowice; medalami srebrnymi: Kamil Dróżdż, OSP Koliszowy i Dawid Padusiński, OSP Dęba; medalami brązowymi: Ryszard Bednarczyk, OSP Koliszowy i Sebastian Pękala, OSP Koliszowy.  Odznaczenia „Strażak wzorowy” otrzymali: Patryk Kozieł, OSP Koliszowy oraz Piotr Tarasiński, OSP Dęba. Nieobecni, a uhonorowani druhowie otrzymają swoje odznaki i medale w dniu gminnych zawodów strażackich – 25 czerwca. W tym szczególnym dla lokalnej straży pożarnej dniu postanowiliśmy podpytać wójta gminy, a zarazem prezesa zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Rudzie Malenieckiej Leszka Kucę o kondycję tej służby w regionie. –„Na terenie gminy Ruda Maleniecka mamy siedem jednostek i w sumie mamy dwustu czynnych druhów strażaków, którzy uczestniczą w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Najliczniejszą jest jednostka OSP Ruda Maleniecka będąca w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą jednostką jest jednostka z Kołońca, która również jest w systemie i pozostałe jednostki: Koliszowy, Dęba, Młotkowice, Lipa i Wyszyna.” 

W części nieoficjalnej wszyscy uczestniczący w święcie druhowie wzięli udział we wspólnym ognisku, które było okazją do integracji i wymiany wspomnień oraz doświadczeń z ostatniego roku służby.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *