REKLAMA

Dziś w nocy zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu nastąpi dziś w nocy, z 24 na 25 października. Przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu.

REKLAMA

Co roku zmiana czasu na zimowy przypada w ostatnią niedzielę października. W 2020 roku czas letni na zimowy zmieniamy w nocy z 24 na 25 października. Będzie on obowiązywał do marca 2021 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku, które przedłuża stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku. W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych (84%) opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. Jednak dyskusja na ten temat ciągle trwa.

REKLAMA

Rozkład jazdy pociągów i praca w nocy a zmiana czasu

Jak informuje PKP Intercity, zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy. Tym samym 13 pociągów PKP Intercity kursujących w noc przejściową, zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, po czym wyruszy w dalszą trasę. Godziny przyjazdu do miejscowości docelowych nie ulegną zmianom – podkreśla przewoźnik. Informacje na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 24 na 25 października można uzyskać m.in. za pośrednictwem strony intercity.pl, poprzez infolinię pod numerem 703 200 200 (Opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy „PKP Intercity” S.A. ) oraz u konduktorów w pociągach kursujących w noc przejściową.

Osoby pracujące w nocy z 24 na 25 października, których zwykły wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin, będą pracować przez 9 godzin. W związku z tym, że pracownicy przepracują 1 godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *