REKLAMA

E-dziennik w gminie Końskie i e-legitymacja w Kazanowie. Innowacje w oświacie [wideo]

Gmina Końskie od pierwszego semestru roku szkolnego 2020/2021 wdraża we wszystkich szkołach podstawowych, dla których jest organem prowadzącym elektroniczny dziennik firmy Asseco Data Systems. Od następnego roku szkolnego najprawdopodobniej znikną więc z biurek nauczycieli tradycyjne, papierowe dzienniki, co ma ułatwić pracę i komunikację zarówno nauczycieli, jak i rodziców oraz uczniów. Dzięki temu rodzice będą mieli dużo łatwiejszy dostęp do śledzenia postępów w nauce swoich dzieci, natomiast sami uczniowie będą mieli prostszy wgląd do swoich ocen. Eksperymentalnie inną elektroniczną nowość wprowadza Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie. Mowa o e-legitymacjach dla uczniów klas 6-8. 

REKLAMA

„E-dziennik jest dodatkową formą umożliwiającą bardziej nowoczesną pracę z uczniem i współpracę z rodzicami zarówno nauczyciela, jak i dyrektora szkoły. Jest to w tym momencie bardzo znany program, funkcjonujący na rynku polskim i oferowanym przez wiele firm. Jeżeli chodzi o dziennik, który my wdrażamy to jest dziennik, który w ośmiu placówkach zafunkcjonuje jako nowość, a wdrożony zostanie w ramach ogólnego programu, projektu realizowanego przez gminę Końskie” – mówi nam Naczelnik Wydziału Edukacji gminy Końskie Krystyna Milczarek.

To oznacza, że rodzic będzie mógł w dowolnym momencie za pośrednictwem telefonu lub komputera zalogować się do systemu i w bardzo prosty sposób zobaczyć oceny oraz uwagi dziecka. 

REKLAMA

Wdrażanie elektronicznego dziennika w gminie Końskie jest na etapie szkoleń nauczycieli oraz rad pedagogicznych, a w niektórych placówkach już zaczyna funkcjonować. Ciężko jednak stwierdzić, czy program oferowany przez Asseco Data Systems będzie pozbawiony błędów w funkcjonowaniu „W tym semestrze roku szkolnego szkoły będą równolegle prowadzić dziennik elektroniczny, a także w formie tradycyjnej, papierowej. Jest to pewna nowość, ponieważ takim dziennikiem np. Librusa, który jest dość powszechnie znany w Polsce i w dwóch naszych placówkach pewne mankamenty funkcjonowania tego e-dziennika zostały usunięte. Nie jesteśmy w stanie określić jak zafunkcjonuje dziennik wdrażany u nas i na pewno czas wdrożenia jest nie do końca łatwy do przewidzenia. Nie wiemy, czy pracę z dziennikiem tradycyjnym uda się zakończyć do końca tego semestru, czy też trzeba będzie ją przedłużyć na następne półrocze roku 20/21” – tłumaczy nam Krystyna Milczarek.

Dziennik w formie elektronicznej w teorii ma usprawnić pracę nauczycieli oraz uczniów, jak również komunikację grona pedagogicznego z młodzieżą i rodzicami. Oferuje również szereg przydatnych funkcji dla całej społeczności szkolnej.

„Nauczyciel może przygotować materiały dla uczniów nie tylko w formie pewnego konspektu, ale jest w stanie także podpiąć, przygotować materiały, które będą wspierały ucznia w rozpoznaniu tematu zajęć, a także w przygotowaniu się do tego typu lekcji. Bardzo istotne jest, że nauczyciel włącza w dziennik przygotowane przez siebie prace domowe łącznie z materiałami pomocniczymi dla ucznia, ale także może pobierać pliki przygotowane przez uczniów” – opowiada nam Krystyna Milczarek.

System ułatwia także pracę nauczycieli, którym to na koniec semestru automatycznie przygotowuje gotowe raporty oraz karty organizacyjne. 

Projekt realizowany przez gminę Końskie oprócz wdrożenia e-dziennika w placówkach oświatowych i szkoleń dla pracowników z nim powiązanych obejmuje także modernizację infrastruktury IT, czyli doposażenie w sprzęt komputerowy oraz teleinformatyczny, a także wprowadzenie zintegrowanego systemu e-usług, czyli dodatkowych usług w systemie e-PUAP, uruchomienie portalu e-usług dla mieszkańców, powiadamianie obywateli gminy o sytuacjach kryzysowych i wdrożenie systemu obiegu dokumentów. Całość inwestycji to ponad 1 milion 800 tysięcy złotych, z czego ponad półtora miliona pochodzi z dofinansowania z RPO WŚ na lata 2014-2020.

Krok naprzód z usługami elektronicznymi wyszedł Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie, który od tego tygodnia wdraża e-legitymacje w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji. Projektem objęto uczniów klas 6-8. Dla szkoły nie oznacza to większych zmian, ponieważ papierowe legitymacje ciągle będą wydawane i podbijane, jednak za pomocą kodu QR uczniowie wprowadzają je w aplikację mObywatel.

„Cała przyjemność z funkcjonowania tej legitymacji, że nie musisz nosić legitymacji i o tym pamiętać. Wszystkie dane są w telefonie komórkowym. Jest ona równoprawna jak papierowa legitymacja, więc w komunikacji miejskiej, jadąc pociągiem, korzystając z basenu może taką legitymację okazać i na tej podstawie uzyskać zniżkę” – mówi nam dyrektor ZPO w Kazanowie Paweł Milcarek.

Wkrótce w gminie Końskie będzie także funkcjonować zeszyt online ze sztuczną inteligencją służący do nauki matematyki, który jest efektem współpracy samorządu z Politechniką Warszawską. Gdy tylko ten przełomowy projekt ruszy w koneckich szkołach przygotujemy o tym dla Państwa materiał.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz