REKLAMA

Europejski Dzień Licealisty w Starym Ogólniaku [wideo, zdjęcia]

W miniony piątek w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich odbył się Dzień Licealisty. Udział w nim wzięły klasy pierwsze i drugie, a tegoroczny Dzień Licealisty był powiązany z projektem „Szkoła ambasadorem Unii Europejskiej”, w którym uczestniczy I LO.

REKLAMA

„W tym roku inny Dzień Licealisty. Nasza szkoła uczestniczy w projekcie <<Szkoła ambasadorem Parlamentu Europejskiego>> i z racji tego połączyliśmy te dwa wydarzenia: dzień licealisty i ten projekt i wyszło fajnie, klasy się spisały.”  – opowiedział nam Łukasz Stępień, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w I LO i organizator wydarzenia.

Uczniowie brali udział w pięciu konkurencjach: prezentacji wylosowanego kraju, konkursie na wiersz lub piosenkę, konkursie na najlepsze danie, tescie wiedzy o UE oraz konkursie na scenkę lub narodowy taniec. Klasa 1A zaprezentowała nowoczesne szwedzkie stroje oraz zatańczyła narodowy taniec tego kraju, często tańczony na skandynawskich weselach, a Wiktoria Karbownik zaśpiewała polską wersję piosenki „Mamma Mia” szwedzkiego zespołu Abba. Natalia Kucharska oraz Patrycja Zbróg z klasy 1B ukazały piękno Hiszpanii, tradycyjnego stroju narodowego, hiszpańskiego tańca paso doble oraz zaśpiewały ‚Es mismo sol’ Alvaro Soler i Jennifer Lopez.

REKLAMA

Dziewczyny z klasy 1C przygotowały ciekawą prezentację o Polsce, zaśpiewały wszystkim znaną piosenkę z programu „Kocham Cię Polsko” oraz zatańczyły tradycyjnego mazura. Klasa 1E reprezentowała Francję. Weronika Zatora przygotowała niezwykle dokładną prezentację o tym kraju, a Kamila Kornecka we wzruszający sposób zaśpiewała francuskojęzyczną piosenkę. Klasa 2A w ciekawy sposób przedstawiła ciekawostki z Włoch, wyrecytowała wiersz o tym kraju oraz odegrała śmieszną scenkę rozmowy Polaka z Włochem.

Łukasz Stępień poprowadził całą imprezę.

Uczniowie z drugiej klasy o profilu mat-fiz zaprezentowali ciekawostki o Niemczech, tradycyjny taniec niemiecki oraz odegrali zabawną scenkę „Jaś i Małgosia w Berlinie”. Klasa 2E  przedstawiła ciekawostki Finlandii, wyrecytowała wiersz o tym kraju oraz baśń fińską.

Jury w składzie Mariola Domagała,  Joanna Stołowska-Grzegorczyk, ks. Jacek Maroszek oraz ks. Paweł Marczak oceniali także potrawy przygotowane przez uczniów. Nie zabrakło tradycyjnej włoskiej pizzy, czy niemieckich precli. Kolejną konkurencją był test wiedzy o Unii Europejskiej przygotowany przez nauczycielkę WOS-u Mariolę Domagałę. Młodzież musiała znać odpowiedź na pytania: m.in. kiedy obchodzony jest Dzień Europy (9maja), na mocy jakiego traktatu powstała UE (z Maastricht), kto jest obecnym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego (Donald Tusk), ile państw członkowskich liczy UE (28), gdzie znajduje się Siedziba Parlamentu Europejskiego (Bruksela, Strasburg), kto napisał tekst oraz skomponował muzykę do hymnu „Oda do radości”(Schiller, Bethoveen), czy kiedy Polska przystąpiła do UE (1 maja 2004r.)?

Jury przyznało trzecie miejsce dla klasy 2b (mat-fiz), drugie -1b oraz pierwsze miejsce dla 1c (bio-chem). Nagrody ufundował dyrektor Wojciech Jasnos. To był ciekawy i wyjątkowy dzień w I LO. Była tam prawdziwa rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *