REKLAMA

Fabryka w Maleńcu zaprasza na interaktywne zwiedzanie

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zaprasza na Weekend w Muzeum, czyli zwiedzanie fabularyzowane dawnej fabryki broni z okresu powstania styczniowego w najbliższą niedzielę. Koszt biletu wynosi 15 złotych. Niezbędna jest rezerwacja miejsca – można zrobić to telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu 41 373 11 42 w godzinach od 7 do 15 bądź mailowo pod adres [email protected]

REKLAMA

Zwiedzanie podzielone jest na dwie grupy. Każda z nich spędzi w fabryce półtorej godziny. Pierwsza grupa wpuszczona zostanie o godzinie 14, natomiast druga rozpocznie zwiedzanie o 16.

REKLAMA

Fabularyzowana ścieżka zwiedzania obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem dawnej fabryki żelaza w Maleńcu oraz pokazy dawnych urządzeń i maszyn produkcyjnych:

1. Pokaz: Duże koło wodne („Marianna)
Sercem dawnej fabryki żelaza w Maleńcu jest największe w Polsce, wciąż działające, drewniane koło wodne „Marianna” o średnicy 6,0 m i szerokości 3,80 m. W trakcie pokazu prezentowane są zasady działania koła wodnego, jego obsługi i konserwacji.
Koło zostanie wprawione w ruch.

2. Pokaz: Wał transmisyjny
Dawna fabryka w Maleńcu jest jednym z niewielu miejsc, w których nadal zobaczyć można pracujący XIX-wieczny wał napędowy. Podczas pokazu jego pracy prezentowane są m.in.: konstrukcja i obsługa wału.

3. Pokaz : Gwoździarka mechaniczna
Podczas pokazu prezentowana będzie XIX-wieczna mechaniczna technologia wyrobu gwoździ, a także zasady obsługi gwoździarki i warunki pracy na stanowisku gwoździarskim.

4. Pokaz : Dawne kowalstwo i odlewnictwo
Pokazy umożliwiają uczestnikom poznanie podstawowych technologii wytwórczych w zakresie kowalstwa i odlewnictwa, obejmujących m.in. rozgrzewanie, hartowanie surowca żelaznego i jego obróbkę (kucie, rozcinanie, dziurowanie, zakuwanie itp.), przygotowanie form odlewniczych i odlewanie w metalu.

5. Pokaz : Staropolskie tradycje produkcji broni i amunicji.
Celem pokazów jest zapoznanie uczestników ze staropolskimi, konspiracyjnymi tradycjami produkcji broni i amunicji na potrzeby walki zbrojnej z okresu powstań narodowych. Uczestnicy pokazów, pod kierunkiem prowadzących, zmontują 3-funtową armatę czarnoprochową i nauczą się jej obsługi.

Zwiedzanie fabularyzowane zakończy wystrzał z armaty czarnoprochowej.

Na wydarzenie Weekend w Muzeum obowiązuje rezerwacja biletów. Można jej dokonać telefonicznie lub mailowo:
Tel. 41 373 11 42 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00)
E-mail: [email protected]

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *