REKLAMA

Facebookowe grupy wsparcia z Końskich i Stąporkowa pomagają medykom [zdjęcia]

Z inicjatywy Dominiki Kończak na Facebooku powstała grupa „Widzialna ręka – Końskie i okolice”, która ma na celu wspieranie potrzebujących i ubogich. W związku z epidemią koronawirusa wspólnymi siłami członkowie grupy postanowili także pomóc medykom. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy, rozpoczęto szycie maseczek oraz pozyskiwanie środków ochronnych, które trafiają do szpitali i Domów Pomocy Społecznej z powiatu koneckiego i nie tylko. W ramach inicjatywy powstała także grupa „Stąporków – szyjemy dla medyków”, którą założyła główna krawcowa akcji Renata Bednarz, mianowana przez innych zaangażowanych panią prezes. Oficjalną stronę zrzutki znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

Członkowie facebookowych grup wsparcia z Końskich i Stąporkowa wspólnymi siłami szyją oraz pozyskują od darczyńców środki ochronne oraz dezynfekujące, które następnie trafiają do medyków. Do Dominiki Kończak trafiło ostatnio ponad 600 przyłbic od darczyńców z Radomia, inicjatywę wspiera także wiele stowarzyszeń i organizacji. Natomiast krawcowym ze Stąporkowa z Renatą Bednarz na czele dobrzy ludzie przekazują materiały, z których panie szyją maseczki, a te z kolei trafiają do pracownikom szpitali, DPS-ów oraz mieszkańców gminy Stąporków.

REKLAMA

Oprócz tego Dominika Kończak postanowiła stworzyć internetową zbiórkę, dzięki której z zebranych pieniędzy będą mogły zostać zakupione środki ochrony osobistej dla personelu medycznego. Oficjalną stronę zrzutki znajdziecie TUTAJ „Nasz personel medyczny potrzebuje pomocy w postaci maseczek, przyłbic, rękawiczek, płynów do dezynfekcji, kombinezonów i gogli. Mam pewien pomysł jak im pomóc ale potrzebuje waszej pomocy. A mianowicie żeby utworzyć oficjalna zrzutkę i z tych pieniędzy zakupić dla nich potrzebne rzeczy” – mówi Dominika Kończak, założycielka grupy „Widzialna ręka – Końskie i okolice”.

W ramach akcji przy sklepach Budopar i Mrówka w Końskich oraz przy Delikatesach Centrum w Stąporkowie postawione zostały także specjalne wózki zakupowe, do których można wrzucać środki do dezynfekcji, maseczki, rękawiczki, papier toaletowy i wiele innych, pomagających w walce z wirusem przedmiotów. Cała ich zawartość zostanie przekazana personelowi medycznemu.

Środki ochronne trafiają m. in. do medyków w szpitalu im. św. Łukasza w Końskich, DPS-ów z terenu powiatu koneckiego, a także do szpitala w Skarżysku-Kamiennej. Do placówek łącznie trafiły już setki maseczek, przyłbic, dziesiątki litrów środków dezynfekujących oraz wiele innych elementów ochrony osobistej.

Akcję wspierają poseł na sejm RP Mariusz Gosek, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Dariusz Banasik, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska oraz strażak ochotnik z OSP Kozia Wola Mateusz Fitas.

Warto dodać, że „Widzialne ręki” to grupy wsparcia, które istnieją w wielu miastach w całej Polsce. Można na nich zasięgnąć porady, zaoferować udzielenie pomocy lub samemu o taką pomoc poprosić –„Postanowiłam uruchomić w naszym mieście grupę wsparcia, która ma na celu bezinteresowną i nieodpłatną pomoc innym, szczególnie osobom starszym którzy są sami i nie mają nikogo, kto mógłby im pomóc, dla osób którzy są w grupie ryzyka i dla każdego kto tej pomocy będzie potrzebował” – o idei powstania grupy pisze na Facebooku Dominika Kończak.

Dominika Kończak i Renata Bednarz zapowiadają także zorganizowanie w niedalekiej przyszłości konkursu „Kartka dla medyka”, w ramach której dzieci z okolic Końskich i Stąporkowa rysowałyby kartki, które trafią do medyków, a najlepsze prace zostaną wyróżnione i nagrodzone.

Zdjęcia (Dominika Kończak, Renata Bednarz).

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *