REKLAMA

Fala podwyżek w samorządach. Na pierwszy ogień Fałków

Rządowe zmiany wymusiły na samorządach duże podwyżki dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, ale i radnych. Obecnie np. minimalna płaca wójta musi wynosić 80% z 20 041,50 zł, czyli ponad 16 tysięcy złotych brutto. To oznacza duże podwyżki dla włodarzy, których obecne pensje w powiecie koneckim oscylują granicach 10 – 13 tysięcy złotych brutto. Decyzje podjęli już radni w Fałkowie, podnosząc też swoje uposażenia, a także diety sołtysów. Natomiast podwyżek nie uniknie żaden z samorządów – w mniej lub bardziej głośny sposób te tematy pojawią się na sesjach wszystkich ośmiu gminnych rad w regionie, a także podczas posiedzenia rady powiatu koneckiego, na którego czele stoi starosta. 

REKLAMA

W Fałkowie decyzję o podwyżkach już podjęto. Teraz czas na inne samorządy

Z jednej strony w samorządzie nie było waloryzacji zarobków od dziesięciu lat. Jednak wiele sejmików, czy rad temat podwyżek w ostatnich latach podejmowała. Teraz muszą to zrobić wszyscy w związku z przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów, które zostało przyjęte pod koniec października.

Jak zmienią się pensje włodarzy? Po rządowej zmianie wynagrodzenie maksymalne wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może przekraczać w ciągu miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej, czyli 20 041,50 zł brutto na miesiąc. Jednocześnie minimalne wynagrodzenie nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego, czyli 16 033,02 zł brutto miesięcznie. Ostatecznie o wysokości podwyżek mają zadecydować rady gmin i miast. Od 2018 roku zarobki włodarzy nie mogły być wyższe niż siedmiokrotność kwoty bazowej, czyli 12 525 zł brutto.

REKLAMA

Uchwała narzuca też zmiany uposażeń dla innych osób w samorządzie: radnych, funkcyjnych wskazywanych (np. zastępców wójta/burmistrza, czy skarbnika samorządu). Tutaj przeliczniki także są dosyć skomplikowane, a podwyżki będą raczej znaczące.

O czym zdecydowano w Fałkowie?

  • Diety sołtysów za udział w pracach rady wzrosły ze 150 do 300 zł
  • przewodniczący rady – 2140 złotych miesięcznie. Do tej pory było to 1300 złotych
  • wiceprzewodniczący rady – 1500 złotych miesięcznie. Do tej pory było 850 złotych
  • przewodniczący komisji – 1000 złotych miesięcznie. Do tej pory było to 350 złotych za posiedzenie komisji lub sesję
  • radny nie pełniący powyższych funkcji – 800 złotych miesięcznie. Do tej pory było to 300 złotych za posiedzenie komisji lub sesję
  • Wójt – 19870 złotych brutto miesięcznie. Do tej pory było to 10 180 złotych brutto miesięcznie.

Podwyżkę dla wójta uchwalono jednogłośnie, dla sołtysów również. Natomiast przy głosowaniu w sprawie diet radnych dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Transmisję z obrad fałkowskich radnych znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

7 thoughts on “Fala podwyżek w samorządach. Na pierwszy ogień Fałków

  1. Pingback: Ogromna podwyżka dla wójta Pawelca w gminie Smyków! | TKN24

  2. Pingback: Podwyżki w samorządach. Także w Radoszycach | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *