REKLAMA

Fałków montuje wodomierze ze zdalnym odczytem w swojej gminie

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Urząd Gminy Fałków zakupił nowoczesne wodomierze ze zdalnym odczytem, które są sukcesywnie montowane przez pracowników Urzędu. Zastosowanie ich pozwoli użytkownikom na lepszy wgląd we własne zużycie i niwelowanie problemów związanych ze stratą wody.

REKLAMA

REKLAMA

Gmina Fałków wychodzi naprzeciw wymogom Dyrektywy UE 2018/2002, zwanej dyrektywą EED (Energy Efficiency Directive), która przewiduje szereg dat dla zmian w sposobie odczytu wodo- i ciepłomierzy w całej Polsce. Władze Fałkowa zakupiły w związku z tym odpowiednie wodomierze ze zdalnym odczytem, i po stronie ich pracowników leży montaż.

Korzyści ze zmiany są obopólne. Nowe wodomierze przesyłają informację o stanie licznika wprost do odpowiedniego zakładu, bez konieczności odwiedzin u poborcy, ale też jest możliwość wglądu do systemu i pozyskanie przez klienta comiesięcznej, a nawet codziennej informacji, jakie ma zużycie i ile zapłaci. Do tej pory rachunki były kwartalne, po zmianie wodomierza jest możliwość rozliczania co miesiąc. Specjalny system powiązany w urządzeniem pozwala na codzienną kontrolę faktycznego zużycia wody, szybkie wykrywanie wycieków i przewidywanie awarii. Alarmuje też o bezprawnej ingerencji w licznik.

Jest to udogodnienie także dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala na codzienny zdalny i automatyczny odczyt dowolnego wodomierza, z dokładnością do dnia i godziny, a także bezobsługowe wystawienie faktury rozliczeniowej.

Jak każde „inteligentne” urządzenie elektroniczne, co jakiś czas liczniki wymagają wymiany, zdejmuje się je i zakłada nowe.

Od 25 października 2020 roku wszystkie nowo instalowane liczniki (wodomierze, ciepłomierze) muszą dawać możliwość zdalnego odczytu ich wskazań.  Zarządcy obiektów, gdzie dotąd działały tradycyjne mierniki, mają dwa możliwe rozwiązania do wyboru:

  • wymiana urządzeń na zgodne z dyrektywą przy najbliższej legalizacji wtórnej (należy ją przeprowadzać co 5 lat),
  • doposażenie urządzeń w nakładki radiowe lub moduły komunikacyjne.Wymóg zdalnego odczytu dotyczy wszystkich użytkowników wodociągów. Czas na zmianę jest do 1 stycznia 2027 roku.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *