REKLAMA

Fałków stawia na energooszczędność. Zainstalują nowoczesne lampy [wideo, zdjęcia]

Wkrótce w gminie Fałków wymienionych zostanie ponad 700 starych opraw oświetlenia ulicznego na energooszczędne, nowoczesne oprawy LED. W Urzędzie Gminy w Fałkowie znajduje się już specjalne urządzenie, które pozwoli na kontrolowanie i monitorowanie każdej z lamp indywidualnie. Po zakończeniu wymian wszystkie lub niemal wszystkie lampy uliczne w gminie będą energooszczędne! 

REKLAMA

„Gmina realizuje projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej polegający na wymianie oświetlenia ulicznego na energooszczędne oprawy LED w ilości 709 sztuk oraz dodatkowo dwie lampy fotowoltaiczne o zasilaniu słonecznym. Całość będzie monitowana i regulowana za pomocą specjalnego systemu radiowego z samego Urzędu Gminy. Każdą oprawę będzie można modyfikować i jej moc zwiększać. System nam pomoże przy regulacji natężenia oświetlenia […] To jest system, który funkcjonuje już na rynku od pewnego czasu, natomiast w naszej okolicy chyba jako pierwsza gmina będziemy mieli możliwość regulacji każdej oprawy w sposób indywidualny” – mówi nam Paweł Pękala, przedstawiciel Urzędu Gminy w Fałkowie.

Jak na razie w gminie LED-owe oprawy możemy zaobserwować przejeżdżając drogą krajową 42 przez Skórnice, natomiast w miejscowościach Czermno-Kolonia oraz Olszamowice znajduje się kilkanaście lamp hybrydowych – zasilanych energią słoneczną oraz wiatrową. Te lampy nie zostaną wymienione w ramach inwestycji. Na swoim miejscu pozostaną także zabytkowe lampy przy rynku w Fałkowie.

REKLAMA

Wójt gminy Fałków Henryk Konieczny zapewnia, że dzięki wymianie oświetlenia ulicznego na nowoczesne lampy z żarówkami LED, wysięgnikami oraz tzw. inteligentnym sterowaniem, gmina zyska minimum 50% oszczędności,  a to nawet około 200 tysięcy złotych rocznie.

Na wykonawcę zadania wybrano Centrum Zaopatrzenia Energetyki ELTAST. Przedsięwzięcie o wartości niemal miliona 600 tysięcy złotych zostanie dofinansowane w 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Prace rozpoczną się lada dzień. Termin zakończenia zadania zaplanowano do końca lutego 2021 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *