REKLAMA

Fałków stawia na zieloną energię. Gmina zrealizuje projekt za 6 milionów złotych! [wideo, zdjęcia]

Tak bogatego w zadania inwestycyjne projektu na terenie powiatu koneckiego dawno nie było. Gmina Fałków w najbliższych miesiącach przebuduje lub zmodernizuje kilkanaście obiektów użyteczności publicznej za kwotę 6 milionów złotych. Większość finansowania pochodzi z rządowego programu „Polski Ład” 

REKLAMA

Fałkowski samorząd chce postawić bardzo wyraźnie na zieloną energię inwestując w instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, a także powszechne termomodernizacje –„Projekt związany jest z modernizacją, termomodernizacją oraz z fotowoltaiką, ogólnie mówiąc z oszczędnością energii, która będzie możliwa po realizacji tego projektu […] Wartość tego projektu to dokładnie 5,5 miliona złotych. Jest on realizowany w ramach programu ‚Polski Ład’, gdzie pozyskaliśmy środki rzędu 4 miliony 760 tysięcy złotych. Reszta to środki z budżetu gminy. Dodatkowo dołożyliśmy jeszcze z budżetu 500 tysięcy złotych w związku z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych, taka była najtańsza oferta, wybraliśmy ją i podpisaliśmy umowę” – opowiada nam Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

Połowę wartości projektu stanowią zadania związane z energią odnawialną –„Na szkole w Czermnie będzie dobudowana fotowoltaika. Już tam była, ale chcemy by fotowoltaika stanowiła dodatkowe źródło energii, by była tam pompa ciepła. Chcemy by to był budynek pasywny, tak aby przy tych wzrastających cenach stanowił on bardzo dużą oszczędność w płatnościach za energię elektryczną. Jeżeli chodzi o budynek OSP w Czermnie to tam też dobudowa fotowoltaiki. Tam nieduża fotowoltaika była, ale była za mała i teraz będzie dobudowana. Kolejny budynek to OSP Fałków, gdzie też dobudowa fotowoltaiki i też zwiększamy to by budynek był pasywny. Następnie Szkoła w Fałkowie, gdzie również powiększamy fotowoltaikę by mieć te oszczędności, o których mówiłem. Dochodzą jeszcze największe dwie instalacje fotowoltaiczne, które myślimy, że przyniosą największe oszczędności – 50 KW na oczyszczalni w Fałkowie, jak i ujęcie wody w Czermnie – tam też 50 KW”  – tłumaczy wójt.

REKLAMA

W ramach tego samego projektu wielkie przebudowy czekają też świetlice wiejskie oraz strażnice –„Pierwszą jest świetlica i strażnica jednocześnie w Wąsoszu. Będzie tam  fotowoltaika, wymiana dachu, ocieplenie, wymiana okien, pełen zakres modernizacyjny. Kolejne to będzie adaptacja byłego sklepu w miejscowości Gustawów na rzecz świetlicy. Budynek będzie podlegał remontowi, też fotowoltaika i termomodernizacja. Kolejny budynek to świetlica wiejska w Zbójnie i też pełna termomodernizacja, wymiana dachu, OZE. Następny to świetlica wiejska w Sulborowicach. On tutaj będzie chyba najbardziej kosztochłonny – wymiana dachu, okien, termomodernizacja, OZE. Dalej mamy budynek OSP w Turowicach, on też zostanie zmodernizowany, ocieplony i będzie fotowoltaika. Ostatni budynek, który będzie podlegał temu projektowi to Urząd Gminy w Fałkowie – tutaj też potężna instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła i klimatyzacja tu obejmująca nasz budynek” – wylicza Konieczny.

Dla gminy postawienie na zieloną energię ma być ucieczką przed lawinowo rosnącymi kosztami energii czy opału –„Myślę, że łącznie te kalkulacje, które mamy spowodują przynajmniej 60% oszczędności w płatnościach […] Nie ma innego wyjścia, innej drogi, jak iść w kierunku oszczędności. Drożejąca energia, opał do tego skłaniają by w tym kierunku iść, ponieważ budżet gminy w przyszłości trudno mógłby to wszystko realizować przy tych kosztach”  – opowiada Henryk Konieczny.

Pierwsze prace już się rozpoczęły, bo np. na Urzędzie w Fałkowie już zamontowano dodatkowe panele fotowoltaiczne. Ostatnie roboty będą musiały być zakończone najpóźniej na jesieni 2023 roku. Listę wszystkich inwestycji, które zostaną wykonane w ramach projektu znajdziecie poniżej:

Dokładny zakres Zadania to:
1) Modernizację budynku OSP w Wąsoszu
2) Modernizację budynku OSP w Turowicach
3) Modernizację budynku OSP w Zbójnie
4) Modernizację budynku świetlicy wiejskiej w Gustawowie
5) Modernizację budynku świetlicy wiejskiej w Sulborowicach
6) Modernizację budynku szatni na boisku sportowym w Fałkowie
7) Montaż pompy ciepła w budynku Urzędu Gminy w Fałkowie
8) Budowę instalacji fotowoltaicznej na terenie hydroforni wody w Czermnie
9) Budowę instalacji fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków w Fałkowie
10) Budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku Urzędu Gminy w Fałkowie
11) Budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku Szkoły Podstawowej w Czermnie
12) Budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku OSP w Czermnie
13) Budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku Szkoły Podstawowej w Fałkowie
14) Budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku hali sportowej w Fałkowie
15) Budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku OSP w Fałkowie
16) Budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku Ośrodka Zdrowia w Fałkowie
17) Budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku Ośrodka Zdrowia w Czermnie

REKLAMA

One thought on “Fałków stawia na zieloną energię. Gmina zrealizuje projekt za 6 milionów złotych! [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Moc inwestycji w gminie Fałków | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *