REKLAMA

Filię biblioteki w Lipie czeka likwidacja

Z dniem 30 czerwca 2020 roku filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudzie Malenieckiej, która mieści się w Lipie zostanie zlikwidowana. Jedną z głównych przyczyn jest stały spadek liczby czytelników i wypożyczanych książek. 

REKLAMA

Księgozbiór z filii w Lipie zostanie włączony do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudzie Malenieckiej

Jak informuje w Zawiadomieniu z dn. 6.12.2019 r. wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca, przyczyną likwidacji filii są czynniki statystyczne, a co za tym idzie czynniki ekonomiczne: „W 2015 r. liczba czytelników Filii wynosiła 117, w 2018 r. – 88, zaś liczba czytelników według stanu na dzień 25 października 2019 r. to 65 osób. Z kolei liczba wypożyczeń w 2015 r. wynosiła 2118, w 2018 – 1228. Według stanu na dzień 25 października 2019 r. liczba wypożyczeń wyniosła 594”.

Filia znajduje się w budynku Szkoły Filialnej w Lipie. Od września tego roku wszystkie dzieci, które uczęszczały do tej placówki chodzą do Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej. Jedynym wykorzystywanym pomieszczeniem jest na ten moment filia: „Tym samym Gmina ponosi koszty utrzymania całego budynku, takie jak ogrzewanie, czy prąd, przy realnie wykorzystywanym tylko jednym pomieszczeniu”– czytamy w uzasadnieniu.

Od marca 2019 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Rudzie Malenieckiej znajduje się w nowym budynku, przy urzędzie gminy i szkole podstawowej. Wójt Kuca w uzasadnieniu informuje, że księgozbiór filii w Lipie zostanie włączony do biblioteki w Rudzie Malenieckiej.

REKLAMA

Treść Zawiadomienia można znaleźć na stronie Urzędu Gminy w Rudzie Malenieckiej.

REKLAMA

One thought on “Filię biblioteki w Lipie czeka likwidacja

  1. Od lat trwa w najlepsze zwijanie się szkół, bibliotek itp., i przenoszenie ich do większych ośrodków typu Ruda czy Końskie. A potem zdziwienie, że na głupie wybory nie ma gdzie iść, że młodzież ucieka z koneczyzny tylko się kurzy. A wystarczyłoby zrobić tam dodatkowo goło gospodyń wiejskich, przeznaczyć jakieś pomieszczenie na świetlicę dla nastolatków, wstawić piłkarzyki, tv i cokolwiek działać. Ruszcie się mieszkańcy może nie jest za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *