REKLAMA

Fotografia Ojczysta w koneckim Domu Kultury [wideo, zdjęcia]

W zeszłym tygodniu w Galerii DeK Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich zaprezentowany został wernisaż wystawy zbiorowej fotografii pt. „Fotografia Ojczysta”. Na wystawę składają się prace członków Stowarzyszenia „Przeciw Nicości”.

REKLAMA

Wystawa odbyła się w ramach VI Pleneru Artystycznego Sielpia – Końskie, którego komisarzem jest Kamila Dobrowolska- instruktor koneckiego Domu Kultury. Prezentowana wystawa to wybór prac powstałych w ciągu czterech lat na kilkudziesięciu plenerach fotograficznych. Na wystawie można zobaczyć obrazy dekoracyjne, ale równocześnie z głęboką nutą refleksji nad pięknem pejzażu utrwalonego z różnych zakątków Polski. Ta piktorialna interpretacja motywów jest szczególnie inspirująca dla tych, którzy interesują się na co dzień sztuką fotografii.

Wśród gości, przybyłych na ten wyjątkowy i bardzo interesujący wernisaż był zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, uczestnicy VI Pleneru Artystycznego oraz mieszkańcy Końskich. Wszystkich zgromadzonych powitał dyrektor koneckiego Domu Kultury Piotr Salata. –„Witam bardzo serdecznie przede wszystkim autorów dzisiejszej wystawy. Wystawa pod nazwą <<Fotografia Ojczysta>>. Nie wiele wiem na temat fotografii piktorialnej, mogę powiedzieć jedynie, że prace mi się bardzo podobają i czekam na prace, które będą owocem trwające pleneru, który właśnie odbywa się w Sielpi.” – powiedział we wstępie dyrektor koneckiego Domu Kultury.

REKLAMA

Następnie ideę powstania „Fotografii Ojczystej” opowiedział Mieczysław Wielomski – artysta fotografik, prezes Stowarzyszenia „Przeciw Nicości”. –„Nasze stowarzyszenie jest dosyć oryginalnym stowarzyszeniem. Zostało ono powołane w jednym określonym celu. To co pan dyrektor wspomniał – fotografia piktorialna. Czym ona jest? Sięgając historycznie to powstała jeszcze w XIX wieku, czyli dawno. Dawni fotografowie, mistrzowie zauważyli, że funkcja dokumentalna fotografii owszem jest świetna, znakomita, ale fotografia może służyć też czemuś więcej. Chodziło o to, że za pomocą fotografii można było przekazywać coś więcej niż tylko obraz z tego co fotograf widział, że można pokazać emocje, które towarzyszyły procesowi fotograficznemu. I tak się zaczęło dziać. Pojawiły się techniki szlachetne, które znakomicie wspomogły tę ideę przetwarzania rzeczywistości – tak jak to ma miejsce w sztuce.” – tłumaczył Mieczysław Wielomski.

Z fotografii piktorialnej zrodziła się idea „Fotografii Ojczystej” i było to niemal sto lat temu. Jej pomysłodawcą i niestrudzonym propagatorem był ojciec fotografii polskiej – Jan Bułhak. Fotografowanie ojczystego kraju, krajobrazu i ludzi, tego co zwyczajne i unikalne, w latach tuż po odzyskaniu niepodległości stało się dla niego wyrazem miłości do Ojczyzny.

Autorami wernisażu prezentowanego w Galerii DeK są: Agnieszka Tomiczek, Lucyna Romańska, Anna Góra-Siudmak, Lilianna Wolnik, Bogusława Czajczyk, Ewa Bijak, Joanna Sawicka, Renata Winnicka, Katarzyna Łuksza, Sylwia Larkiewicz, Damian Łękawa, Agnieszka Walicka, Agata Różycka, Janusz Gawlik, Anna Wyczółkowska, Marek Raba, Kazimierz Jastrzembski, Jerzy Niedziela, Grzegorz Meisel, Witold Koleszko, Mirosław Rak, Leszek Nowak, Daniel Ejsymont, Mieczysław Wielomski i Tomasz Orłowski.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz