REKLAMA

Gazeta Wyborcza: powiat konecki prawdopodobnie czekają powtórne wybory

Niepewna jest przyszłość Zarządu Powiatu Koneckiego oraz Rady Powiatu. Coraz więcej nieoficjalnych źródeł mówi o tym, że w naszym regionie dojdzie do ponownych wyborów.  O sytuacji pisze między innymi Gazeta Wyborcza. Przypomnijmy, że Rada Powiatu Koneckiego dokonała wyboru trzech, a nie czterech (jak wskazywał ówczesny statut powiatu) członków Zarządu Powiatu Koneckiego. O sprawie szczegółowo pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ

REKLAMA

Dziennikarze Gazety Wyborczej w artykule „Wybrali mniej członków zarządu, powiat zaoszczędził. Będą przez to mieli ponowne wybory?”  powołując się na własne źródła informują, że w „urzędzie wojewódzkim poważnie rozważane jest rozwiązanie rady powiatu”, a „decyzja ma zapaść na początku tego tygodnia”. Takie same informacje naszej redakcji przekazali też dwaj, niezależni od siebie wojewódzcy działacze.

REKLAMA

GW o komentarz poprosiła też kieleckiego komisarza wyborczego Jana Klocka – „Muszę zachować daleko idącą ostrożność i niezawisłość. Nie mogę się wypowiadać w sprawie, w której jeszcze nie podjęto decyzji. Jeśli będą jakieś rozstrzygnięcia, wtedy dopiero mogę zabrać głos” – mówił dziennikarzom Gazety Wyborczej komisarz.

W poniedziałek o sprawę ponownie próbowaliśmy wypytać rzeczniczkę prasową wojewody Dianę Głownię. Ta krótko ucięła temat  –„Na ten moment pismo jest procedowane”.

Przypomnijmy, że rolą wojewody i jej pracowników jest stwierdzenie czy w powiecie koneckim doszło do złamania prawa. Jeżeli taki będzie wniosek z ich postępowania to według ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu Koneckiego „ulega rozwiązaniu z mocy prawa”, czyli niejako z automatu. Wtedy też wojewoda (za art 29 ustawy o samorządzie powiatowym) „Informację o rozwiązaniu rady powiatu […] niezwłocznie podaje do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty na obszarze powiatu oraz ogłasza w formie obwieszczenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym.”

Według nieoficjalnych źródeł wieści dotyczące dalszych losów Rady Powiatu Koneckiego mają zostać przekazane we wtorek lub środę. Niewykluczone jednak, że już dziś informacje te drogą nieoficjalną otrzymają osoby zainteresowane. Co stanie się jeśli Rada Powiatu Koneckiego jednak zostanie rozwiązana?

Według ustawy o samorządzie powiatowym – przeprowadzone zostaną wybory przedterminowe. Do czasu ich zakończenia i wyboru nowego zarządu przez nową radę Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę, która w tym okresie pełni funkcję organów powiatu.

REKLAMA

One thought on “Gazeta Wyborcza: powiat konecki prawdopodobnie czekają powtórne wybory

  1. Skoro ustawa nakazuje niezwłocznie ogłosić rozwiązanie rady, to dlaczego jeszcze tego nie zrobiono? Niezwłocznie po zaistnieniu faktu a nie weryfikacji aktów prawnych. Chyba ktoś nie umie czytać. Prawa ze zrozumieniem. Chyba ktoś nie zauważył drobnej acz istotnej różnicy. Ciekawe czy ktoś poza mną tą nieuwagę zauważy. Ze zrozumieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *