REKLAMA

Gdzie po świętach trafią uchodźcy? Szykuje się duży problem

Przynajmniej jeden z Ośrodków Wypoczynkowych działających w Sielpi poinformował wojewodę świętokrzyskiego o konieczności wykwaterowania ponad 200 uchodźców w dniu 20 kwietnia, do godziny 10:00. Służby wojewody w piśmie problem dalszej lokacji Ukraińców zrzucają na powiat konecki i gminę Końskie. Jednostki te jednak nie dysponują taką ilością miejsc. Szykuje się więc wielkie zamieszanie i to już w poświąteczną środę! 

REKLAMA

Jak udało nam się dowiedzieć, na pewno jeden z ośrodków już w najbliższą środę opuścić będzie musiało ponad 200 osób. Natomiast jest wielce prawdopodobne, że podobne decyzje podejmą pozostałe ośrodki. Z pisma, które otrzymaliśmy wynika, że pokoje w terminach końcowo kwietniowych oraz majowych są porezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Chodzi tutaj choćby o kwaterunek gości weselnych na weekendy, ale i turystów np. na zbliżającą się majówkę.

REKLAMA

Przypomnijmy, że za zakwaterowanie uchodźców wojennych odpowiadają wojewodowie będący przedłużeniem działań rządu w regionie, a w przypadku woj. świętokrzyskiego funkcję tę pełni Zbigniew Koniusz. 

Służby wojewody wystosowały specjalne pismo do starosty koneckiego Grzegorza Pieca oraz burmistrza Końskich Krzysztofa Obratański. Czytamy w nim –„[…] Z uwagi na powyższe proszę o współpracę przy przeprowadzeniu relokacji w wyznaczonym terminie”.  Autor dokumentu nie wskazuje jednak gdzie ma schronienie znaleźć tak ogromna grupa osób.

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy koneckich włodarzy:

„Sytuacja jest trudna, ale nam jest naprawdę trudno w tej chwili znaleźć rozwiązanie. Wiem, że są właściciele domków w Sielpi, którzy mogliby się podjąć zakwaterowania tych osób, ktoś musi jednak z nimi porozmawiać, a służby wojewody nie wskazują na to kto powinien to zrobić. My jako powiat konecki nie dysponujemy żadnymi wolnymi miejscami – odpowiedzieliśmy też w ten sposób specjalnym pismem. Prosimy gminy o wskazanie ilości takich miejsc, ale to na pewno nie pomieści wszystkich naszych uchodźców. Sprawa jest rozwojowa i wszystko musi wyjaśnić się we wtorek po świętach” – mówi Grzegorz Piec, starosta konecki.

„Bardzo trudno mi się na ten temat wypowiadać. Gmina starała się włączać w miarę możliwości w pomoc dla uchodźców i w koordynację działań społecznych, które służyły pomocy im. Z punktu widzenia administracji państwowej nastąpił dosyć sztywny podział obowiązków. I tak decyzją wojewody gmina Końskie otrzymała środki do rozliczenia się w związku z pobytem uchodźców w hoteliku Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Jesteśmy po podpisaniu umowy z wojewodą, zarządcą hotelu i ten ostatni otrzymał wynagrodzenie. Natomiast pozostałe ośrodki są w gestii starostów, Sielpia to odpowiedzialność starosty i nie chciałbym wkraczać w jego kompetencje. Jeżeli w jakiś sposób będzie gmina mogła pomóc to na pewno nie uchyli się od tego. Na razie nie mamy wniosku o pomoc ze strony starostwa i nie mamy też informacji odnośnie tego jaka jest przyszłość uchodźców na Sielpi” – tłumaczy burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Z przedstawicielami wojewody świętokrzyskiego w piątek mimo podjętej próby nie udało nam się skontaktować.

Do sprawy będziemy wracać. 

REKLAMA

8 thoughts on “Gdzie po świętach trafią uchodźcy? Szykuje się duży problem

  1. Polski rząd otworzył szeroko granice nie licząc się z konsekwencjami. Dzisiaj przedstawiciel rzadu w terenie – wojewoda, rozkłada ręce. A taka sytuacja była od początku do przewidzenia.

  2. jaki problem? przecież towarzysze kowalczyk,kaczyński z parti PiSokomunistycznej publicznie zapewniali ,że rząd zadbał i zadba o wszystkich uchodźców! Jak nie ma gdzie to zabrać wille krzywemu ryjowi,liliputinowi i innym tym oszołomom co tyle obiecywali!

  3. Pisowski rząd naobiecuje i nic z tym nie robi. Całe lata rządów wyglądają tak samo. Żerują na ludziach A sami kradną. Szumowski oddał już te 80mln ?

  4. Pingback: Relokacja uchodźców z Sielpi. Co wiemy? | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *