REKLAMA

Gdzie w powiecie koneckim jest światłowód? Co z pozostałymi miejscowościami?

Co jakiś czas dostajemy od Państwa zapytania odnośnie zasięgu światłowodu w powiecie koneckim. Postanowiliśmy zwrócić się z tym pytaniem do głównego dostawcy infrastruktury w regionie, firmy Nexera. 

REKLAMA

Firma Nexera buduje infrastrukturę światłowodową w powiecie koneckim od dłuższego czasu. Na jej stronie internetowej możemy sprawdzić, które miejscowości, a nawet które dokładnie adresy zostały już podłączone do sieci (TUTAJ). Co jednak z pozostałymi? Nexera zapewnia, że światłowód zostanie dostarczony do o wiele większej liczby gospodarstw domowych. Trudno jednak określić w jakim czasie.

REKLAMA

Na nasze pytania odpowiedziała Karolina Główczyk z biura prasowego firmy: 

Aktualnie w powiecie koneckim dostęp do sieci światłowodowej Nexery ma blisko 7.000 gospodarstw domowych z 68 miejscowości: Mnin, Mokre, Bębnów, Błaszków, Barycz, Bedlenko, Bedlno, Brody, Cieklińsko, Czermno, Czermno-Kolonia, Dąbrowa, Fałków, Fidor, Górniki, Gosań, Grabków, Kłucko, Kłucko-Kolonia, Kołoniec, Koliszowy, Komaszyce, Kopaniny, Kornica, Kozów, Machory, Maleniec, Mościska Duże, Mościska Małe, Modliszewice, Morzywół, Nalewajków, Nieświń, Nowe Sierosławice, Nowy Dziebałtów, Nowy Kazanów, Nowy Sokołów, Odrowąż, Olszamowice, Papiernia, Pląskowice, Pomorzany, Przybyszowy, Radoska, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Rudzisko, Sierosławice, Skórnice, Smyków, Stanowiska, Stara Kuźnica, Stary Dziebałtów, Stary Kazanów, Stary Sokołów, Starzechowice Dolne, Starzechowice Górne, Sworzyce, Tama, Trzemoszna, Turowice, Wąsosz, Włochów, Wyrębów, Wyszyna Fałkowska, Wyszyna Machorowska, Wyszyna Rudzka, Zbójno.

Docelowo, zasięgiem sieci światłowodowej Nexery w powiecie koneckim objętych będzie 36.000 gospodarstw domowych. Mniej więcej połowa przyłączeń zostanie zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i dofinansowana ze środków UE. Druga część natomiast jest inwestycją Nexery finansowaną ze środków własnych firmy. Mieszkańcy, których adresy znajdują się w zasięgu sieci Nexery mogą wybierać usługi telekomunikacyjne spośród ofert wielu operatorów, którzy są dostępni na danym terenie. Na stronie internetowej: https://www.nexera.pl/pl/ można sprawdzić, którzy operatorzy świadczą usługi telekomunikacyjne pod wskazanym adresem.

Interaktywna mapa, która znajduje się na naszej stronie internetowej przedstawia także wszystkie adresy, które już objęliśmy zasięgiem albo te, które planujemy podłączyć do sieci. Ze względu na kompleksowość procesu inwestycyjnego, który zależy od wielu czynników, nie udostępniamy dokładnych informacji o dostępności sieci w konkretnych adresach z dużym wyprzedzeniem. Rozumiemy jednak oczekiwania mieszkańców i potrzebę pozyskania takiej informacji, dlatego rozbudowujemy mapę w naszym serwisie www i w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu tygodni planujemy dodać dodatkowe statusy adresów. Wierzymy, że pozwoli to nieco lepiej oszacować termin dostępności sieci w przyszłości.

Oznacza to, że po zapowiadanych zmianach prawdopodobnie będziemy mogli dzięki mapie sprawdzić choćby orientacyjny czas, w którym dane gospodarstwo będzie mogło liczyć na przyłączenie do sieci.

Dodajmy także, że w niektórych, niewielkich lokacjach powiatu koneckiego infrastrukturę światłowodową realizują też inni dostawcy. Nie mamy jednak dostępu do mapy ich zasięgu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *