REKLAMA

Gmina chce remontować z Funduszu Dróg Samorządowych. Wojewoda deklaruje wsparcie

W sierpniu samorządy składały wnioski w kolejnym naborze do Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina Końskie samodzielnie stara się o dofinansowanie do remontu kolejnych pięciu odcinków dróg, a wojewoda świętokrzyski już teraz deklaruje wsparcie. 

REKLAMA

„Ten program rządowy jest jednym z najlepiej przemyślanych, najłatwiejszych do wykorzystania funduszy pomocowych dla inwestycji samorządowych i dzięki niemu i ta droga i wiele innych powstaje” – podkreślał podczas otwarcia ronda im. Sylweriusza Jawroskiego burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Gmina Końskie w tym roku realizuje wiele odcinków drogowych przy wsparciu z funduszu, a jednocześnie stara się już o środki na kolejne przebudowy. Kilka dni temu złożyła wnioski o dofinansowania do następujących dróg:

1. Budowa ul. Hutniczej położonej na gruntach Kornicy i Końskich (tereny przemysłowe ), długość odcinka ok. 1,2 km. Budowa jezdni, chodników, odwodnienia , oświetlenia , oznakowanie poziome i pionowe .

2. Budowa drogi gminnej nr 001241 T Nowy Dziebałtów – Gatniki (łącznik od końca zabudowy w Gatnikach w kierunku drogi Nowy Dziebałtów – Sielpia) , długość odcinka ok. 650 m. Budowa nawierzchni jezdni , odwodnienie , oznakowanie pionowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu.

3. Przebudowa ul. Spółdzielczej i Dorzecznej w Sielpi, łączna długość odcinków ok. 900 m. Przebudowa ulic polegająca na budowie zatok parkingowych , wymianie nawierzchni ścieralnej w krawężnikach, oznakowanie pionowe i poziome.

4. Przebudowa drogi w Bedlnie (Bedlno – Karczunek ), długość odcinka ok. 600 m. Wykonanie nawierzchni bitumicznej, poboczy z kruszywa, oraz ustawienie oznakowania pionowego.

5. Remont drogi gminnej nr 001228T Pomyków – Szabelnia – Piła w m. Szabelnia . Długość odcinka ok. 1 km. Wymiana nawierzchni bitumicznej , utwardzenie poboczy z kruszywa, wymiana progów zwalniających na progi bitumiczne, ustawienie oznakowani pionowego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. W zakres wchodzi również remont mostu.

Wiele wskazuje na to, że wszystkie odcinki otrzymają rządowe wsparcie. Chęć współpracy i pomocy władzom Końskich już teraz deklaruje bowiem wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz –„Tak, bo to nie jest kwestia widzi mi się wojewody, czy kogokolwiek. To jest kwestia tylko potrzeb lokalnego samorządu i możliwości znalezienia wkładu własnego, a przypomnijmy, że dofinansowanie ze strony rządu to jest od 50 do 80 procent inwestycji. Tutaj mieliśmy z paletą od 60 do 80 procent dofinansowania” –  tłumaczy Koniusz.

Wiadomo też, że gmina Końskie chce przebudowywać drogi powiatowe wspólnie z Zarządem Powiatu przy współudziale środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Jednym z takich odcinków jest ulica Młyńska„Uzgodniliśmy z panem starostą, że ta droga po zaprojektowaniu będzie zgłoszona do Funduszu Dróg Samorządowych i nadzieja w tym, że pan wojewoda nie zawaha się z podpisem pod rozstrzygnięciem konkursowym, które będzie dotyczyło i tej drogi, która dziś wyraźnie odstaje od najbliższego otoczenia”  – mówi burmistrz Krzysztof Obratański.

Wyniki kolejnej edycji naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych powinny być znane jeszcze w sierpniu lub na początku września. Wtedy też dowiemy się ile procent dofinansowania od rządu otrzyma dane zadanie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *