REKLAMA

Gmina Fałków zabłyśnie! Są pieniądze na nowe oświetlenie [wideo, zdjęcia]

We wtorek, 1 października, wójt gminy Fałków Henryk Konieczny otrzymał od marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego umowę na dofinansowanie projektu modernizacji oświetlenia w całej gminie.

REKLAMA

Koszt wymiany oświetlenia to około 1,8 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł dofinansowania uzyskano w ramach konkursu Osi Priorytetowej 3 Efektywna i zielona energia. -„Tu gmina Fałków zmodernizuje 711 punktów świetlnych i urządzeń, które sterują tym oświetleniem co na pewno wpłynie raz na oszczędność i dwa zmniejszy emisję dwutlenku węgla, a o to nam chodzi” – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

REKLAMA

Dzięki wymianie oświetlenia ulicznego na nowoczesne lampy z żarówkami LED, wysięgnikami oraz tzw. inteligentnym sterowaniem, gmina zyska minimum 50% oszczędności. -„To jest jedno, 50% oszczędności, ale przecież też związane są rzeczy z konserwacją. Notoryczna wymiana żarówek palących się przy tych starych oprawach to też koszty, jak i oczywiście czasowe zaangażowanie pracownika – bo tę konserwację my na terenie gminy sprawujemy sami. Myślę, że w tej kwestii będzie to bardzo duża oszczędność. W przeliczeniu na pieniądze są to środki rzędu ok 170 – 220 tys. zł – takie oszczędności roczne przyniesie ta wymiana” – opowiada wójt Fałkowa.

Pierwszą pulę w województwie świętokrzyskim projektu „Zielona Energia” uzyskały większe gminy takie jak Skarżysko Kamienna, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski -„To nie jest jedyny projekt w ramach modernizacji oświetlenia. Wnioski złożyło ok. 70 gmin, z tego 63 gminy otrzymały dofinansowanie które przekroczyło 80 mln złotych” – opowiada marszałek Bętkowski.

To już kolejna duża inwestycja w gminie Fałków, która została zrealizowana z pomocą dofinansowania ze środków RPO. Wcześniejszą była np. „Poprawa jakości życia mieszkańców Fałkowa poprzez rewitalizację zdegradowanych obszarów miejscowości”, na którą gmina otrzymała ponad 4,1 mln zł. Jak mówi wójt Fałkowa, kluczem do sukcesu jest pewna i dobrze przygotowana kadra. -„Myślę, że to nam się udaje w ostatnich latach. Myślę, że tych wniosków sporo żeśmy zaaplikowali. Za darmo nie ma nic – tak bym odpowiedział. Trzeba pisać, trzeba dobrze pisać i aplikować”.

Gmina chce rozpocząć prace modernizacji oświetlenia jak najszybciej. -„Myślę, że w przyszłym tygodniu rozpiszemy przetarg i chcemy, żeby w tym roku ruszyły prace. Myślę, że może do końca roku się nie uda wszystkiego, bo niemniej jednak, jak pan marszałek wspominał jest ok. 800 lamp, także jest to dość duże zadanie ale myślę, że do końca marca przyszłego roku wykonamy całe to zadanie”- informuje nas wójt Konieczny.

Bez wątpienia modernizacja przyniesie duże oszczędności oraz podniesie bezpieczeństwo na drogach gminy Fałków. Będziemy państwa informować o postępach tej inwestycji.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *