REKLAMA

Gmina Końskie chce przekazać 100 tysięcy szpitalowi. Czy to się uda? [wideo, zdjęcia]

Gmina Końskie postanowiła finansowo wesprzeć Komendę Powiatową Policji w Końskich oraz Szpital Powiatowy im. Św. Łukasza. Policjanci mieliby otrzymać dotację w wysokości 10 tysięcy złotych, natomiast do szpitala trafiłoby 100 tysięcy. Jednak obecna sytuacja związana z utratą części dochodów bieżących przez gminę spowodowana epidemią może utrudnić przekazanie pieniędzy szpitalowi.

REKLAMA

Zdecydowaliśmy się wesprzeć kwotą 10 tysięcy złotych policję doceniając ich udział we wszystkich akcjach zapewniających bezpieczeństwo i przestrzeganie reguł kwarantanny. Kwota ta jest przeznaczona na tak zwaną służbę ponadwymiarową, czyli aby policjanci, którzy są przeciążeni pracą mogli z tego tytułu dostać jakąś dodatkową gratyfikację finansową” – informuje nas burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Bardzo dużą dotację gmina pragnie również przekazać koneckiemu szpitalowi, o czym poinformował nas burmistrz Końskich –Zaproponowałem również kwotę stu tysięcy złotych wsparcia dla szpitala powiatowego i jesteśmy w trakcie rozmów ze szpitalem co do celu przeznaczenia tych pieniędzy, dlatego, że w ostatnim czasie szpital dostał kilka znaczących dotacji. Pierwotny pomysł, żeby przeznaczyć to na wydatki inwestycyjne w tej chwili jest przez sam szpital przemyślany od początku do końca. Natomiast szpital byłby bardzo zainteresowany dotacją na bieżące funkcjonowanie – zakup środków dezynfekujących, zaopatrzenia dla lekarzy” – mówił Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Niestety udzielenie dotacji na potrzeby bieżące może sprawić problemy gminie Końskie, co tłumaczył nam Krzysztof Obratański –„Tutaj mamy wielki problem z takimi dotacjami – prawdopodobnie w tym roku gmina straci znaczną część swoich dochodów bieżących. Ustawa o finansach publicznych mówi wprost, że nie można pokrywać wydatków bieżących z dochodów innych, niż bieżące, to wydatki bieżące muszą być szczególnie pilnowane. Obecnie uzgadniamy ze szpitalem cel pomocy. Jeżeli nie będzie miał charakteru majątkowego, to mam nadzieję że na sesji taką pomoc zatwierdzimy – tłumaczył nam burmistrz Końskich.

Ostateczną decyzję odnośnie przekazania dotacji dla szpitala poznamy więc na Sesji Rady Gminy Końskie, która odbędzie się w środę w formie online. Będzie ją można obejrzeć na kanale gminy Końskie na YouTube – TUTAJ. U nas na pewno znajdziecie też relację z sesji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *