REKLAMA

Gmina Końskie chce utworzyć dziecięcy zespół ludowy! [zdjęcia]

Czy możliwe jest utworzenie nowego zespołu ludowego i to dziecięcego w koneckiej gminie? Zdaniem dyrekcji Miejsko – Gminnego Domu Kultury jest to możliwe. – Skoro mamy „Małą Korniczankę”, „Mały Dziebałtów”, dlaczego nie powołać do życia „Małej Rogowianki”? – dywaguje wicedyrektor Domu Kultury Marzena Kądziela.

REKLAMA

Agnieszka Nowacka i Anna Gorzelak z „Królewiaczkami”

Rogów jest jedną z największych wiosek w gminie Końskie. Tu kiedyś bardzo prężnie działało Koło Gospodyń Wiejskich, tu 33 lata temu powstał zespół „Rogowianka”, który wielokrotnie wygrywał muzyczne konkursy, był ozdobą największych imprez nie tylko w powiecie koneckim, ale i w całym województwie. Zespół „Rogowianka” nadal działa w Wiejskim Domu Kultury w Rogowie, jednak coraz mniej w nim śpiewaczek. Część z nich odeszła już na zawsze, część zajmuje się wnukami, czy zwyczajnie nie ma siły na koncertowanie. Od dawna panie z „Rogowianki” mówią o potrzebie stworzenia „Małej Rogowianki”, zespołu, który mógłby kontynuować tradycję rogowskiego śpiewania, promować dawne piosenki odchodzące pomału w niepamięć.

– Postanowiliśmy spróbować zachęcić młodzież z Rogowa do zainteresowania się muzyką ludową poprzez to, co od siedmiu lat robi zespół „Królewiaczki” ze Szkoły Podstawowej w Królewcu – mówi wicedyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich Marzena Kądziela. – Najpierw jednak o spotkanie z młodzieżą poprosiliśmy dyrektora placówki Waldemara Wiktorowskiego. Dyrektor chętnie się na nie zgodził. Potem kolejna prośba do pań, które kierują „Królewiaczkami”: Agnieszki Nowackiej i Anny Gorzelak. Także i one pozytywnie zareagowały. I tym sposobem w czwartkowe przedpołudnie w rogowskiej szkole zaprezentowały się młode artystki z „Królewiaczek”.

REKLAMA

Współtwórczyni „Królewiaczek Agnieszka Nowacka ze swym zespołem

O idei powołania „Małej Rogowianki” mówiła w szkole Marzena Kądziela, potem stery przejęła Anna Wiaderna, która prawdopodobnie od nowego roku szkolnego kierować będzie, wraz z jednym z muzycznych instruktorów, „Małą Rogowianką”. Pani Anna mówiła o korzyściach, jakie płyną z uczestnictwa w zespole. O wrażenia ze swych muzycznych podróży, koncertów, nagrywania w radiowym studio prosiła też dziewczęta z „Królewiaczek”: Zosię Dudek, Amelię Bąk, Julię Opalę, Joannę Lachowską, Elizę Opale, Aleksandrę Kowalczyk.

– Sądzę, że dziewczęta przekonały naszą młodzież – podsumował dyrektor Waldemar Wiktorowski. – I już za kilka miesięcy w Wiejskim Domu Kultury w Rogowie ruszy działalność zespołu. Na razie o wyłowienie muzycznych perełek poprosiłem wychowawców klas. Wszyscy chętni mogą się też zgłaszać do pani Katarzyny Kozerawskiej, nauczycielki klas I – III.

Chętni mogą się zgłaszać także do kierowniczki Wiejskiego Domu Kultury w Rogowie Urszuli Nowickiej oraz do Anny Wiadernej w Miejsko – Gminnym Domu Kultury.

Zdjęcia (Miejsko-Gminny Dom Kultury):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *