REKLAMA

Gmina Końskie oszczędza i przygląda się sytuacji związanej z epidemią. Samorządy dotyka kryzys [wideo]

Kryzys finansowy związany z epidemią koronawirusa daje się we znaki także samorządom. Gmina Końskie póki co nie podejmuje skrajnych decyzji odnośnie cięcia kosztów, szuka oszczędności tak by nie stracili na tym pracownicy i zwykli mieszkańcy gminy. Jednocześnie celem zarządzających jednostką jest utrzymanie ciągłości pracy w strategicznych gminnych spółkach. 

REKLAMA

 

„Staramy się wprowadzać życie i oszczędności i tworzyć rezerwy, które pozwolą na uruchomienie pracy na najbardziej odpowiedzialnych stanowiskach w każdym liczącym się przypadku – mówię tu o wodociągach, Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, czy o Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Usługi przez nich świadczone są odpłatne, ale źródła tych przychodów nie są w znacznej części zagrożone, choć np. w przypadku PWiK nie wiem jak będzie się układała przyszłość tę części przychodów, które są podmiotów działalności gospodarczej. Tam na pewno zużycie będzie mniejsze, a mogą być również problemy z płynnością finansową i z tym się trzeba liczyć”  – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

Do tej pory podjęto decyzję o tym, że wszyscy pracownicy Urzędu i „gminnych firm” muszą wykorzystać zaległe urlopy. Wielu z nich wykorzystuje już nawet urlopy przypadające na obecny rok. I o ile w jednostkach, które ciągle działają sytuacja wygląda jeszcze w miarę optymistycznie to w tych, z kompletnym przestojem jak np. na Pływalni Miejskiej nie jest dobrze. Mimo wszystko póki co nie ma planów żadnych cięć, ani przesunięć w budżetach. Te ostatnie zostaną dokonane zgodnie z planem i dotyczyć będą przede wszystkim planowanych inwestycji – „Planujemy przesunięcia w budżecie, ale nie związane z koronawirusem, może częściowo. Raczej z tym co się zadziało w pierwszym kwartale jeżeli chodzi o przetargi, jeżeli chodzi o ujawnione wielkości rzeczywistych zobowiązań w stosunku do planowanych. Projekt zmian w budżecie jest przygotowany i czekam tylko na podjęcie przez Sejm RP ustawy, która pozwoli na przeprowadzenie sesji zdalnej” – tłumaczy nam burmistrz Obratański.

Jak wiemy ustawa została już podjęta, a niemal chwilę po tym zdarzeniu w gminie Końskie zwołano sesję próbną by sprawdzić jak zadziałają systemy do zdalnego obradowania. Z informacji nam przekazanych wynika, że wszystko się udało, a już w najbliższą środę odbędzie się wspomniana sesja, na której zapadną wiążące decyzje co do budżetu. U nas na pewno znajdziecie relację z tej sesji.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *