REKLAMA

Gmina Końskie ze wsparciem dla szpitala. Będzie nowy, specjalistyczny sprzęt [wideo, zdjęcia]

Rada Miejska w Końskich podczas ostatniej sesji zatwierdziła wsparcie szpitala im. św. Łukasza w Końskich w wysokości 400 tysięcy złotych. Wczoraj burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański przekazał na ręce dyrektora placówki Wojciecha Przybylskiego dokument potwierdzający przyznanie dofinansowania. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym nowoczesnego laparoskopu. Gmina Końskie już po raz kolejny bezpośrednio lub pośrednio wspiera placówkę, by ta skuteczniej mogła służyć mieszkańcom gminy stanowiącym znaczną część pacjentów.

REKLAMA

„Te pieniądze w wysokości 400 tysięcy złotych, które uzyskaliśmy z inicjatywy burmistrza i Rady Miejskiej Końskich zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego laparoskopu z oprzyrządowaniem, który umożliwi kontynuowanie zabiegów operacyjnych dla pacjentów chirurgicznych, a dotychczasowe urządzenie ma już około 20 lat i jest mocno wyeksploatowane i technologicznie przestarzałe” – mówi nam  dyrektor Wojciech Przybylski.

Przestarzały i wyeksploatowany sprzęt chirurg ZOZ Końskie oraz radny powiatowy Jarosław Lasota porównał do… starego telewizora –„Mamy sprzęt dwudziestoletni. Każdy z nas ma w domu telewizor. A czy ktoś ma dwudziestoletni telewizor? Niewiele jest takich rodzin. Na takim telewizorze można oglądać, ale jakość odbioru z nowoczesnego telewizora jest nieporównywalna. Dzięki temu zakupowi będziemy mieli dobry sprzęt, który ułatwi nam pracę i będzie służył mieszkańcom naszego powiatu i nie tylko” – opowiadał Jarosław Lasota.

REKLAMA

Zasadę działania laparoskopu, który szpital zakupi dzięki gminnym radnym przybliżył podczas spotkania ordynator oddziału chirurgii ZOZ Końskie Zbigniew Sosnowski –„Podajemy barwnik i przystawka do kamery potrafi wychwycić to na zasadzie zieleni czy innego koloru, który możemy zobaczyć. Dzięki temu widać, że zmiany nowotworowe są gdzieś wyżej, gdzie normalnie byśmy nie szukali. Tą metodą nieinwazyjną widzimy i możemy to usunąć, zoperować pacjenta doszczętnie” – tłumaczył Zbigniew Sosnowski.

Burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański w rozmowie z nami podkreślił funkcjonalność urządzenia, które będzie służyć także obywatelom gminy –„Samo urządzenie może jest niewielkie, ale jest kosztowne, natomiast ma ogromne znaczenie dla możliwości przeprowadzania zabiegów mało inwazyjnych, czyli takich, w wyniku których następuje bardzo szybkie leczenie operacyjne, jednocześnie bez trwałych następstw w postaci długiej rehabilitacji […] Spośród około 2000 zabiegów chirurgicznych, których dokonuje się w szpitalu koneckim prawie połowa może być z użyciem tego narzędzia. Wiemy też, że około połowa pacjentów szpitala koneckiego to pacjenci z miasta i gminy Końskie. Te pieniądze i ten sprzęt adresowane są do nich” – informuje nas Krzysztof Obratański.

Podczas uroczystego przekazania dofinansowania dla władz szpitala obecni byli także Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka oraz koordynator ds. pielęgniarstwa ZOZ Końskie Henryka Pawelec.

Warto dodać, że gmina Końskie regularnie wspiera szpital w pośredni lub bezpośredni sposób. Należy tutaj przypomnieć o wybudowaniu drogi łączącej ulicę Zachodnią ze szpitalnym placem pod koniec minionego roku, która stała się alternatywą dla jezdni prowadzącej do placówki od ulicy Gimnazjalnej. Niedawno przy tej drodze gmina wybudowała także parking na około sto samochodów z myślą o pacjentach, ponieważ miejsc parkingowych ciągle przy szpitalu brakowało.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Gmina Końskie ze wsparciem dla szpitala. Będzie nowy, specjalistyczny sprzęt [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Nowy parking przy szpitalu. Powstało ponad 90 miejsc parkingowych | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *