REKLAMA

Gmina Radoszyce wskazuje kursy komunikacji. Starostwo odpowiada [wideo]

W poniedziałek 14 czerwca zakończy się nabór wniosków na dofinansowania dla gmin i powiatów w sprawie organizacji komunikacji publicznej. Włodarze Radoszyc wskazują, że mimo pozytywnego rozpatrzenia petycji z gmin Radoszyce, Ruda Maleniecka i Fałków przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Końskich nie kontaktowali się z zainteresowanymi gminami w tej sprawie, a termin składania wniosków zaraz minie. 

REKLAMA

„Szanowni Państwo, następny etap co do uruchomienia linii komunikacyjnej na terenie naszej gminy, na terenie powiatu. W tym miejscu chciałbym podkreślić i podziękować radnym Rady Powiatu, bo wystąpiliśmy z taką petycją, to przede wszystkim Państwa głosy, mieszkańców Radoszyc odnośnie komunikacji w tym zakresie zmobilizowały nas do wystąpienia do naszych partnerów z taką petycją. Rada Powiatu przyjęła ją prawie jednogłośnie, bodajże tylko jedna osoba z Zarządu Powiatu była przeciwko, jedna się wstrzymała, ale petycja została pozytywnie zaakceptowana i wynikało, że do 14 czerwca Zarząd Powiatu zrobi wszystko, żeby złożyć wniosek do funduszu związanego z komunikacją transportową. To było kilkanaście dni temu i nasi partnerzy nie zgłosili się do nas o informacje co do tras, których nasi mieszkańcy oczekują. W związku z tym, bo czasu mamy coraz mniej, wystąpiliśmy do naszych partnerów z pismem, w którym to pokazujemy, które by to były trasy, mapy gminy Radoszyce z przebiegu tras i przypominamy im, że czasu jest coraz mniej. Wiemy, że gmina Fałków też przekazała kompletny wzór wniosku transportowego, żeby nasi partnerzy z powiatu mogli się przygotować i złożyć do 14 czerwca ten wniosek. Trzeba to zrobić dla mieszkańców nie tylko gminy Radoszyce, ale również ościennych gmin” – informuje nas burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

Burmistrz Pękala zaproponował zorganizowanie trzech linii komunikacji. Pierwsza rozpoczynałaby się w Pakułach, dalej zaplanowano jej przebieg przez Szóstaki, Lewoszów, Sęp, Wilczkowice, Momocichą, Radoszyce, a następnie drogą wojewódzką 728 prowadziłaby do Końskich. Kolejna trasa to Kłucko – Jarząb – Wyrębów – Nalewajków – Górniki – Radoszyce – Końskie. Ostatnia z zaproponowanych linii to Gruszka – Mularzów – Kapałów – Węgrzyn – Grębosze – Radoszyce – Wiosna – Końskie. Taką propozycję przesłał burmistrz Radoszyc do Starostwa Powiatowego w Końskich, co postanowił skomentować w rozmowie z nami wicestarosta konecki Wiesław Skowron.

REKLAMA

„Burmistrz Radoszyc nie ma nic do komunikacji publicznej, niech pilnuje swoich uprawnień i niech rozwija komunikację we własnym zakresie. Sieć komunikacji na terenie danej gminy należy do wójta, burmistrza, a gminy są pierwszym szczeblem do korzystania ze środków dofinansowania […] Oni by sobie życzyli, żeby powiat za nich robił komunikację, ale to my oceniamy zasadność kursu. Kursy wyznaczyliśmy i nie musimy uzyskiwać zgody od wójta, burmistrza, absolutnie. Pan burmistrz Radoszyc powinien się zająć swoją komunikacją, wziąć się do roboty i tworzyć sieć komunikacyjną na terenie gminy” – komentuje Wiesław Skowron.

Jak przyznaje burmistrz Pękala, mieszkańcom gminy zależy głównie na dojechaniu do Końskich – miasta powiatowego. Dlatego niezbędny jest tutaj udział i współpraca Starostwa Powiatowego w Końskich.

„Tą sprawę na poprzedniej konferencji bardzo mocno zaznaczyła pani poseł Agata Wojtyszek, bo to ona zwołała ostatnio w gminie Końskie taką konferencję, zaprosiła też włodarzy różnych gmin, też włodarzy powiatu i zaznaczyła, że aby mieszkaniec mógł dojechać bezpośrednio do miasta centralnego, w którym mieszczą się różne instytucje takie jak urzędy skarbowe, ZUS, szpital, to gmina niestety nie może złożyć wniosku transportu publicznego pod kątem powiatu, tylko musi to zrobić powiat […] Powiat musi być w tym przypadku beneficjentem, bo my nie możemy podpisać wniosku, wówczas nasi mieszkańcy mogą komunikować się na terenie całego powiatu” – przyznaje Michał Pękala.

Wicestarosta twierdzi, że obecnie funkcjonujące przewozy z gmin są jednak wystarczające.

„Włodarze zapominają, bo są osoby, co nie znają sedna sprawy, że z gminy Radoszyce wykonujemy w jedną stronę 35 przewozów komunikacyjnych, a w drugą 36. W Fałkowie wykonujemy 17 kursów, a w drugą stronę 18. To nie jest tak, jak mówią wójtowie i burmistrze – komunikacja w tych gminach funkcjonuje w sposób wręcz zadowalający, tylko burmistrzowie i wójtowie powinni dostosować sieć komunikacyjną na terenie gminy według własnych możliwości i decyzje należą do nich” – mówi nam wicestarosta konecki.

Wiesław Skowron przyznaje jednak, że do 14 czerwca Starostwo Powiatowe w Końskich złoży wnioski w celu uzyskania dotacji na zorganizowanie powiatowej komunikacji publicznej dla zainteresowanych gmin.

„My ustaliliśmy kursy i wniosek składamy – dla jednej i dla drugiej gminy […] Według naszej oceny – byliśmy w gminach, nasi pracownicy merytoryczni objeździli gminy i uznaliśmy, które miejscowości jest zasadne objąć naszym wnioskiem” – dodaje Wiesław Skowron.

Jeśli w tej sprawie pojawią się nowe informacje na pewno będziemy Państwu przekazywać je na bieżąco.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *