REKLAMA

Gmina Radoszyce wskazuje kursy komunikacji. Starostwo odpowiada [wideo]

W poniedziałek 14 czerwca zakończy się nabór wniosków na dofinansowania dla gmin i powiatów w sprawie organizacji komunikacji publicznej. Włodarze Radoszyc wskazują, że mimo pozytywnego rozpatrzenia petycji z gmin Radoszyce, Ruda Maleniecka i Fałków przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Końskich nie kontaktowali się z zainteresowanymi gminami w tej sprawie, a termin składania wniosków zaraz minie. 

REKLAMA

„Szanowni Państwo, następny etap co do uruchomienia linii komunikacyjnej na terenie naszej gminy, na terenie powiatu. W tym miejscu chciałbym podkreślić i podziękować radnym Rady Powiatu, bo wystąpiliśmy z taką petycją, to przede wszystkim Państwa głosy, mieszkańców Radoszyc odnośnie komunikacji w tym zakresie zmobilizowały nas do wystąpienia do naszych partnerów z taką petycją. Rada Powiatu przyjęła ją prawie jednogłośnie, bodajże tylko jedna osoba z Zarządu Powiatu była przeciwko, jedna się wstrzymała, ale petycja została pozytywnie zaakceptowana i wynikało, że do 14 czerwca Zarząd Powiatu zrobi wszystko, żeby złożyć wniosek do funduszu związanego z komunikacją transportową. To było kilkanaście dni temu i nasi partnerzy nie zgłosili się do nas o informacje co do tras, których nasi mieszkańcy oczekują. W związku z tym, bo czasu mamy coraz mniej, wystąpiliśmy do naszych partnerów z pismem, w którym to pokazujemy, które by to były trasy, mapy gminy Radoszyce z przebiegu tras i przypominamy im, że czasu jest coraz mniej. Wiemy, że gmina Fałków też przekazała kompletny wzór wniosku transportowego, żeby nasi partnerzy z powiatu mogli się przygotować i złożyć do 14 czerwca ten wniosek. Trzeba to zrobić dla mieszkańców nie tylko gminy Radoszyce, ale również ościennych gmin” – informuje nas burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

Burmistrz Pękala zaproponował zorganizowanie trzech linii komunikacji. Pierwsza rozpoczynałaby się w Pakułach, dalej zaplanowano jej przebieg przez Szóstaki, Lewoszów, Sęp, Wilczkowice, Momocichą, Radoszyce, a następnie drogą wojewódzką 728 prowadziłaby do Końskich. Kolejna trasa to Kłucko – Jarząb – Wyrębów – Nalewajków – Górniki – Radoszyce – Końskie. Ostatnia z zaproponowanych linii to Gruszka – Mularzów – Kapałów – Węgrzyn – Grębosze – Radoszyce – Wiosna – Końskie. Taką propozycję przesłał burmistrz Radoszyc do Starostwa Powiatowego w Końskich, co postanowił skomentować w rozmowie z nami wicestarosta konecki Wiesław Skowron.

REKLAMA

„Burmistrz Radoszyc nie ma nic do komunikacji publicznej, niech pilnuje swoich uprawnień i niech rozwija komunikację we własnym zakresie. Sieć komunikacji na terenie danej gminy należy do wójta, burmistrza, a gminy są pierwszym szczeblem do korzystania ze środków dofinansowania […] Oni by sobie życzyli, żeby powiat za nich robił komunikację, ale to my oceniamy zasadność kursu. Kursy wyznaczyliśmy i nie musimy uzyskiwać zgody od wójta, burmistrza, absolutnie. Pan burmistrz Radoszyc powinien się zająć swoją komunikacją, wziąć się do roboty i tworzyć sieć komunikacyjną na terenie gminy” – komentuje Wiesław Skowron.

Jak przyznaje burmistrz Pękala, mieszkańcom gminy zależy głównie na dojechaniu do Końskich – miasta powiatowego. Dlatego niezbędny jest tutaj udział i współpraca Starostwa Powiatowego w Końskich.

„Tą sprawę na poprzedniej konferencji bardzo mocno zaznaczyła pani poseł Agata Wojtyszek, bo to ona zwołała ostatnio w gminie Końskie taką konferencję, zaprosiła też włodarzy różnych gmin, też włodarzy powiatu i zaznaczyła, że aby mieszkaniec mógł dojechać bezpośrednio do miasta centralnego, w którym mieszczą się różne instytucje takie jak urzędy skarbowe, ZUS, szpital, to gmina niestety nie może złożyć wniosku transportu publicznego pod kątem powiatu, tylko musi to zrobić powiat […] Powiat musi być w tym przypadku beneficjentem, bo my nie możemy podpisać wniosku, wówczas nasi mieszkańcy mogą komunikować się na terenie całego powiatu” – przyznaje Michał Pękala.

Wicestarosta twierdzi, że obecnie funkcjonujące przewozy z gmin są jednak wystarczające.

„Włodarze zapominają, bo są osoby, co nie znają sedna sprawy, że z gminy Radoszyce wykonujemy w jedną stronę 35 przewozów komunikacyjnych, a w drugą 36. W Fałkowie wykonujemy 17 kursów, a w drugą stronę 18. To nie jest tak, jak mówią wójtowie i burmistrze – komunikacja w tych gminach funkcjonuje w sposób wręcz zadowalający, tylko burmistrzowie i wójtowie powinni dostosować sieć komunikacyjną na terenie gminy według własnych możliwości i decyzje należą do nich” – mówi nam wicestarosta konecki.

Wiesław Skowron przyznaje jednak, że do 14 czerwca Starostwo Powiatowe w Końskich złoży wnioski w celu uzyskania dotacji na zorganizowanie powiatowej komunikacji publicznej dla zainteresowanych gmin.

„My ustaliliśmy kursy i wniosek składamy – dla jednej i dla drugiej gminy […] Według naszej oceny – byliśmy w gminach, nasi pracownicy merytoryczni objeździli gminy i uznaliśmy, które miejscowości jest zasadne objąć naszym wnioskiem” – dodaje Wiesław Skowron.

Jeśli w tej sprawie pojawią się nowe informacje na pewno będziemy Państwu przekazywać je na bieżąco.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *