REKLAMA

Gmina Słupia (Konecka) doczekała się herbu! [wideo, zdjęcia]

Podczas ostatniej sesji Gminy Słupia (Konecka) radni podjęli historyczną decyzję. Przegłosowano uchwałę nadającą tej jednostce samorządowej herb i flagę. 

REKLAMA

W sesji udział wzięli radni z poszczególnych wsi, sołtysi, przedstawiciele Rad Sołeckich, oraz Starosta Konecki Bogdan Soboń. To było wydarzenie, które na trwałe zapiszę się na kartach historii tej gminy. Starania o  herb trwały około roku. Gmina Słupia (Konecka) jako jedyna w powiecie nie mogła legitymować się takim znakiem. To jednak zmieniło się w miniony wtorek. Radni przegłosowali ustawę, która mówiącą o gminnym herbie i fladze. –„Cieszę się z tego, że dołączacie do grona gmin ze swoją własną identyfikacją. Gratuluję Wam tego i gratuluje również doskonałej współpracy między sobą, ale i z nami, czyli z władzą powiatu.” – mówił do radnych i mieszkańców starosta konecki Bogdan Soboń.

Znak graficzny godła przedstawia się następująco: po prawej stronie tarczy znajduje się wieża, po lewej stronie duże koło młyńskie preferowane przez polska heraldykę, samorządową. Taki wizerunek koła wodnego został zapożyczony z herbu powiatu koneckiego. Barwa pola tarczy herbowej jest koloru czerwonego, dominującej w heraldyce polskiej, barwa wieży to kolor srebra, który sugeruje że wieża została wzniesiona z kamienia, a nie cegieł czy drewna. Koło wodne jest koloru srebrnego. Flaga zaś to materiał barwy czerwonej o proporcji boków 8:5 z umieszczonymi pośrodku wieżą białą z dachem czarnym oraz połową koła wodnego koloru białego. Opracowaniem herbu, flagi, pieczęci i sztandaru Gminy Słupia zajął się Krzysztof Dorcz heraldyk gminny  pochodzący z Końskich.

REKLAMA
Nadanie herbu gminie Słupia 01

Od lewej: Herb województwa świętokrzyskiego, herb powiatu koneckiego, herb gminy Słupia (Konecka)

Herb na ścianie obok godła Polski, znaku województwa Świętokrzyskiego i powiatu koneckiego powiesił Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia. –„To historyczna chwila. Około roku się staraliśmy to niby długo, ale są gminy, które o ten herb walczyły nawet cztery lata.” – mówił Wielgopolan.

W trakcie obrad, które prowadziła przewodnicząca Krystyna Kuder zostały rozdane nagrody pieniężne o wartości 300 zł dla uczennic z I Publicznego Gimnazjum Słupi – finalistek konkursu przedmiotowego z języka rosyjskiego w roku szkolnym 2015/2016 : Magdaleny Szymkiewicz klasa III, Iwony Pałki klasa III, Aleksandry Wilk klasa II.

Nagrodzony został także uczeń Szkoły Podstawowej w Wólce Adrian Chyb (klasa VI) za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *