REKLAMA

Gmina Stąporków otrzyma wsparcie z Funduszu Leśnego [wideo]

Podczas spotkania parlamentarzystów i samorządowców w ramach akcji „Łączą nas drzewa”, które odbyło się w Niekłaniu Wielkim w środę 12 maja włodarze gminy Stąporków otrzymali od przedstawicieli rządu i Lasów Państwowych obietnicę wsparcia wybranej inwestycji drogowej na terenie Nadleśnictwa Stąporków z Funduszu Leśnego.

REKLAMA

„W czasie akcji „Łączą nas drzewa” rozmawialiśmy z panią burmistrz, z panem dyrektorem i ponieważ są duże potrzeby społeczne, aby w obszarze tych rezerwatów udostępniać, zwłaszcza teraz, kiedy ludzie mają ogromną potrzebę wyjścia w teren uzgodniliśmy, że w ramach Funduszu Leśnego wesprzemy budowę którejś z dróg, które są w tej chwili newralgiczne, jeżeli chodzi o dostęp do rezerwatów z gminy Stąporków” – opowiada nam Edward Siarka, Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Rozmowy na ten temat dopiero się rozpoczęły, jednak gmina Stąporków już teraz przy współpracy z Lasami Państwowymi realizuje kilka projektów.

REKLAMA

„Dzisiaj dostaliśmy gwarancję sfinansowania przez Lasy Państwowe w przyszłym roku jednej z dróg. Mamy kilka takich dróg, więc na pewno wybierzemy najkorzystniejszą, ale w tym roku planowana jest budowa parkingu między innymi ze środków Lasów Państwowych przy rezerwacie Skałki pod Niekłaniem” – informuje nas burmistrz miasta i gminy Stąporków Dorota Łukomska.

Wkrótce utwardzony zostanie także trakt dla turystów prowadzący do rezerwatu Gagaty Sołtykowskie. Obecnie nie wiadomo, która z dróg leśnych miałaby zostać wyremontowana przy wsparciu z Funduszu Leśnego.

„To już będzie ustalone ze Starostwem Powiatowym, ponieważ większość dróg należy do Starostwa Powiatowego i Nadleśnictwa. Wtedy zdecydujemy, czy będzie to droga położona tylko i wyłącznie w lesie, czy droga powiatowa prowadząca do lasu” – przyznaje Dorota Łukomska.

Wiadomo jednak, że rozmowy dotyczą wysokiego dofinansowania.

„Myślę, że na pewno to będzie kwota w granicach miliona złotych, więc mówimy tu o poważnych pieniądzach” – dodaje Edward Siarka.

Realizacja wspólnej inwestycji drogowej gminy Stąporków i Lasów Państwowych planowana jest na przyszły rok.

REKLAMA

2 thoughts on “Gmina Stąporków otrzyma wsparcie z Funduszu Leśnego [wideo]

  1. Dodam ponadto, że zamysł jest wątpliwy zważywszy na sprzeczność z polityką LP w zakresie ochrony małej retencji
    Utwardzenie drogi leśnej w obszarze ochrony rezerwatowej oznacza istotne zmniejszenie funkcji retencyjnej lasu. Zadanie to jest jednym z priorytetowych realizowanych od lat przez LP przy wsparciu funduszy unijnych. Trudno nie wysunąć wniosku, że za powyższymi pomysłami stoją osobiste układy i partykularne interesy miejscowych kacyków.
    Za kolejnych kadencji obecnej burmistrz ujawniła się dbałość głównie o efekty wizualne Stąporkowa i obiektów gminnych. Mniej widoczne, a wręcz tuszowane są świadome zaniedbania w polityce społecznej. Doszło do patologizacji młodzieży, czego wyrazem są liczne samobójstwa młodych ludzi w ostatnich latach, m.in. na Pl. Wolności w Stąporkowie. Zaniedbuje się lecznictwo, w ośrodku zdrowia w Niekłaniu trudno jest zastać lekarza, wizyty odbywają się na chybił-trafił, co jest mi wiadomym od miejscowych osób.
    Wobec potencjalnych oponentów wykorzystuje się „wtyki”, najprawdopodobniej byłych ubeków biorąc pod uwagę te same metody, jakimi się posługują. Są przy tym zazwyczaj wzorowymi katolikami i eksponują swoją religijność.
    To pokazuje jak daleko może się posunąć żądza władzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *