REKLAMA

Końskie: Gmina wesprze powiat w remoncie dróg [wideo, zdjęcia]

Radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Końskich zagłosowali za udzieleniem wsparcia powiatowi koneckiemu w remoncie dwóch dróg powiatowych położonych na terenie gminy Końskie. Dzięki zaangażowaniu sołtysów sołectw Stara Kuźnica i Paruchy oraz staraniom gminnych samorządowców inwestycje dojdą do skutku.

REKLAMA

Jedną z dróg, na które gmina Końskie udzieliła wsparcia powiatowi koneckiemu położona jest w Starej Kuźnicy i biegnie w kierunku miejscowości Piasek –„To jest końcówka drogi Młynek – Stara Kuźnica, która była w przeszłości poddana zabiegom inwestycyjnym. W ciągu kilku lat gmina pomagała powiatowi. W rezultacie ponad 3 kilometry drogi łączącej Młynek ze Starą Kuźnicą został przebudowany kompletnie, tam jest nowy asfalt. Aż by się chciało postawić tę wisienkę na torcie – ostatnie 450 metrów drogi powiatowej, która tutaj… nie wygląda. Żeby ją przebudować, żeby się tutaj pojawił asfalt, który będzie dowodem na to, że cywilizacja i tu dotarła” – opowiada nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Jak przekazuje nam sołtys Starej Kuźnicy w starania o wyremontowanie drogi zaangażowani byli mieszkańcy sołectwa –„Wiele razy interweniowaliśmy w tej sprawie u pana starosty, ja nawet stoczyłam w tej sprawie wiele bojów, ale dzięki serdeczności pana burmistrza zostanie dofinansowana w połowie, za co dziękujemy burmistrzowi […] Pan starosta obiecywał nam z dnia na dzień, że będzie zrealizowane, będzie zrealizowane, ale nie dochodziło to do żadnego skutku. W końcu się udało i dziękujemy też panu staroście, że w końcu się udało i doszło do porozumienia z panem burmistrzem” – mówi nam Danuta Teler, sołtys Starej Kuźnicy.

REKLAMA

Mieszkańcy sołectwa liczą także na to, że Stara Kuźnica po wyremontowaniu drogi stanie się bardziej atrakcyjnym turystycznie miejscem – za pośrednictwem jezdni, która ma zostać przebudowana można dojechać do stawu, przy którym znajduje się plaża, miejsce jest ciche i spokojne, a wędkarze mogą łowić ryby.

Kolejną drogą, którą wyremontować wspólnie z powiatem chce gmina Końskie jest jezdnia w miejscowości Paruchy –„To jest taki miejscowy koniec świata. Ostatnia miejscowość w gminie Końskie, powiecie koneckim i województwie świętokrzyskim przed granicą z woj. mazowieckim. Droga, która jest troszkę z boku i w związku z tym mało rozpoznawalna, mało zadbana. Dzisiaj jeżeli tę drogę przebudujemy na ostatnim odcinku niespełna pół kilometra to dla mieszkańców będzie znak, że nie są pozostawieni sami sobie, że władza publiczna widzi, że i oni są i nie są od gorszej matki. Asfalt, którego resztki można tu zobaczyć w bardzo wyraźny sposób zaczyna się tu rozwarstwiać, jeszcze jedna zima i prawdopodobnie nie byłoby czego zbierać” – opowiada nam burmistrz Końskich.

Droga w miejscowości Paruchy prowadzi między innymi do stacji uzdatniania wody, do której muszą co jakiś czas dostawać się pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, ponadto prowadzi do posesji mieszkańców i świetlicy wiejskiej.

Każda z wymienionych inwestycji ma być warta około 200 tysięcy złotych –„Niezależnie od tego, jaka będzie to kwota gmina zadeklarowała, że udzieli pomocy w wysokości 50% kosztów” – dodaje Obratański.

Ogłoszenia przetargów przez Zarząd Dróg Powiatowych możemy spodziewać się już niebawem.

Stara Kuźnica:

Paruchy:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *