REKLAMA

Gospodynie pokazały jak się bawić. Za nami I etap koneckiego Przeglądu KGW [wideo, zdjęcia]

Od kilku lat Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich przygotowywane przez gminę Końskie oraz Koneckie Centrum Kultury cieszą się dużą popularnością. Nie inaczej było i w sobotę. Za nami I etap już V edycji tego wydarzenia, a zabawa na ludowo zorganizowana była na Błoniach przy stawach Browary. Najlepszym kołem w sobotę okazało się to z miejscowości Przybyszowy. 

REKLAMA

W I etapie królować miały występy artystyczne przygotowane przez poszczególne koła. Ich zadaniem było najpierw zaprezentowanie scenki sytuacyjnej z życia wsi, a potem wykonanie pieśni ludowych, tańca czy tekstu mówionego gwarą. W sobotę udział w zabawie wzięło sześć kół: Przybyszowy, Wincentów, Nieświń, Modliszewice, Proćwin i Rogów –„Dziś sześć kół, ale w kolejnym etapie za dwa tygodnie będzie ich już jedenaście. Wtedy królować będą kulinaria, ale połączymy to też z Nocą Kupały. Już dziś zapraszam. Nowością dzisiaj jest to, że od razu ogłosimy wyniki tego etapu. Natomiast w finale 6 lipca podsumujemy wyniki i wręczona będzie też główna nagroda Burmistrza Miasta i Gminy” – mówi nam Anna Wiaderna, gminna koordynatorka działań z Kołami Gospodyń Wiejskich.

REKLAMA

Na scenie ustawionej przy zbiorniku wodnym zobaczyliśmy więc scenki z życia rodzinnego na wsi, związane ze sferą sakralną, ale i inspirowane tym co działo się w karczmach. Widzów przybyło sporo, co cieszy włodarzy gminy –„Te przeglądy to wynik potrzeby odtwarzania się Kół Gospodyń Wiejskich, ale i szacunku dla tradycji i kultury ludowej. Prawdą jest, że znakomita większość form kultury u nas ma swoje korzenie w sztuce ludowej. To co się dzieje na Browarach dla odtwarzania pewnych obrzędów ma ogromne znaczenie, bo pamięć zbiorowa czyni z nas społeczeństwo” – podkreślał w rozmowie z nami burmistrz Krzysztof Obratański.

Obszerne fragmenty występów możecie obejrzeć w naszym materiale wideo. A jak zostały one ocenione? Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Przybyszowy, drugie „Ale Babki” z Wincentowa, a trzecie „Cepterki” z Modliszewic.

Drugi etap odbędzie się w sobotę 29 czerwca, także na błoniach. Tym razem na tapecie znajdą się kulinaria. Konkurencja rozpocznie się o godzinie 17:00. Gospodynie będą miały za zadanie przygotować obiad na dowolnie wybraną uroczystość rodzinną oraz jedno z największych świąt tradycji ludowej, np. odpust w parafii, Zielone Świątki, Boże Ciało czy Matki Boskiej Zielnej. Ponadto uczestniczki ugotują potrawy z życia codziennego wsi i jadło biesiadowe. W tym dniu na scenie wystąpi Kapela Krakowska oraz grupa Popularni. To wydarzenie połączone zostanie z obchodami Nocy Kupały 2024.

Trzecie spotkanie będzie jednocześnie wielkim finałem V Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich. To już 6 lipca – wtedy dla wszystkich zagra góralska kapela Warasy spod samiuśkich Tater. Zapraszamy!

Zdjęcia:

 

REKLAMA

6 thoughts on “Gospodynie pokazały jak się bawić. Za nami I etap koneckiego Przeglądu KGW [wideo, zdjęcia]

 1. Koń. pisze:

  Burmistrz jak zwykle najjaśniejszą gwiazdą folkloru ..Łun zawse pirwsy, zeby jesce zaśpiwoł.

 2. Herhor pisze:

  Ale ciacho z tego pana w sukience, wilgotne marzenie pełnych wigoru członkiń kgw

 3. konecczanin pisze:

  Kon i Herhor …
  Boli was to ? MA BOLEC ! Tyle tylko mozecie , pobazgrac bzdury bez sensu i logiki …
  Pewnie jestescie bardzo zadowoleni z siebie ze kogos obraziliscie , szczyt waszych mozliwosci.

 4. Herhor pisze:

  To miłe że konecczanin lubi pana w sukience, przecież każdy ma prawo do marzeń

 5. […] nami już dwa etapy V Przeglądu KGW z gminy Końskie z artystycznymi i kulinarnymi konkursami. Sobotni finał rozpocznie się od uroczystego wręczenia nagród, dowiemy […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *