REKLAMA

Gospodynie uczyły się o obrzędowości [wideo, zdjęcia]

W sobotę w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich kilkadziesiąt członkiń kół gospodyń wiejskich z terenu gminy przechodziło szkolenie z obrzędowości. To wstęp do Przeglądów Kół Gospodyń, które gmina Końskie planuje organizować w wakacje. 

REKLAMA

Wykład dla pań poprowadził doktor Alicja Trukszyn, pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach –„Wykład jest o obrzędowości roku na Ziemi Koneckiej, która to wchodzi w skład obrzędowości wojewódzkiej, krajowej, a nawet europejskiej. Panie pięknie pracują w kołach gospodyń i grupach, bo bywam tu na różnych przeglądach. One bardzo ładnie przygotowują różne rzeczy, ale ich wiedza  jest mniejsza np. o symbolice roślin, czy konieczności obchodzenia danej uroczystości, bo rok obrzędowy to nie tylko święta kościelne, ale i magia, elementy agrarne, to nasza kultura i spuścizna […] Panie nie bardzo wiedzą dlaczego splatają wianki, dlaczego mówi się o wianuszku na głowę panny młodej, dlaczego Boże Narodzenie to tak wielkie święto, mimo że mówi się, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest ważniejsze. To jest to spotkanie trzech światów: boskiego, ludzkiego i demonicznego. Po to została zaproszona i bardzo się z tego cieszę” – opowiada nam Alicja Trukszyn.

REKLAMA

Na pierwszym spotkaniu z etnologiem nasze gospodynie wiejskie poznały kalendarz obrzędów w Polsce, a najwięcej uwagi poświęcono tym letnim, choćby nadchodzącej Nocy Świętojańskiej. Kolejny podobny wykład w Domu Kultury w Końskich odbędzie się w przyszły weekend.

Z kolei zdobytą wiedzę gospodynie będą miały okazje wcielać w życie nieco później – już 26 czerwca przy zbiornikach wodnych Browary odbędzie się Noc Świętojańska, a w lipcu zaplanowano dwie edycje Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *