REKLAMA

Gospodynie w teatrze! Za nami kolejny Przegląd KGW w Końskich [wideo, zdjęcia]

Gospodynie Wiejskie tym razem wcieliły się w aktorki. Za nami kolejny etap Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Końskie 2022. Na koneckich Browarach tym razem odgrywano sceny z życia wsi. O tym, które koło zaprezentowało się najlepiej dowiemy się podczas wielkiego finału przeglądu już 30 lipca. Zobaczcie relację wideo i foto. 

REKLAMA

Dokładnie 11 kół w sobotnie popołudnie rozstawiło swoje stoiska na „Błoniach” przy zbiornikach wodnych Browary w Końskich. Przybyli mogli kosztować różne smakołyki przygotowane przez przedstawicieli Kół Gospodyń, ale głównym punktem wydarzenia była scena. Na niej zaś prezentowali się aktorzy i aktorki z poszczególnych KGW –„Uczestnicy przygotowali scenkę obyczajową z dawnego życia gospodarskiego wsi. Także będzie to bardzo interesujące i poznamy jak to dawniej bywało. Myślę, że dla rodzin, dzieci, młodych mam i młodych gospodyń będzie to wspaniała lekcja. Przypomnę, że to III edycja i że cieszy się to bardzo dużą popularnością” – opowiada Anna Wiaderna, koordynatorka przeglądu z ramienia Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Na miejscu obecni byli burmistrzowie Końskich: Krzysztof Obratański oraz jego zastępcy Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński. Szef samorządu mówił nam o znaczeniu kół dla regionu, ale i o tym, że Browary są fantastycznym miejscem pod organizację tego typu imprez –„Był moment, że koła się odtwarzały, powstało ich u nas dwanaście, dziś tu mamy jedenaście, bo jedno ma swoją imprezę wewnętrzną. To dla nas bardzo istotny element życia społecznego, a czy powstaną następne koła? Trudno powiedzieć, ale przykład bywa zaraźliwy” – tłumaczy włodarz.

REKLAMA

Na scenie przy tafli wody zobaczyliśmy więc między innymi jak dawniej odbywały się obrzędy darcia pierza, spotykania się na przędzenie (oraz ploteczki), zwyczaj wielkanocnego dyngusa, czy… kłótnie sąsiadek o czerwoną kurę. Ta ostatnia scenka w wykonaniu KGW Przybyszowy  szczególnie spodobała się zgromadzonej publiczności.

Z kolei np. „Ale Babki” z Wincentowa zaprezentowały bardzo edukacyjną historię –„Nasza scenka była o takim zimowym obyczaju jakim było przędzenie wełny, gdzie wszyscy schodzili się na to przędzenie. Natomiast mężczyźni strugali zęby do grabi, młode córki robiły na wrzecionkach mały. Jak to przy pracach było też plotkowanie. To taka scenka zimowa, która pewnie w każdym domu u nas się odbywała. Był lekki stres, ale chyba wszystko się udało” – mówiła tuż po występie Beata z KGW „Ale Babki”.

Wszystkim występom ze szczególną uwagą przysłuchiwało się jury w składzie: dr Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Beata Ryń z Muzeum Wsi w Tokarni, Aleksandra Pajek z Muzeum Wsi Radomskiej oraz etnolog Grażyna Grudziecka. Wyniki poznamy jednak podczas finału przeglądu – już 30 lipca!

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszej relacji wideo i foto z sobotniej imprezy.

Zdjęcia:

REKLAMA

11 thoughts on “Gospodynie w teatrze! Za nami kolejny Przegląd KGW w Końskich [wideo, zdjęcia]

 1. w pisze:

  Wydaje mi się, że Końskie sprowadzone są do roli wsi. Są Sierosławice ,Modliszewice czy Rogów, Piła. Tam te wiejski obyczaje powinny się obywać.

 2. M pisze:

  Kultura wiejska i tradycja są częścią kultury regionu, a niekiedy jej dominantą. I tak jest tutaj. Ze swymi dobrymi, i niestety złymi stronami. Poczytaj na ten temat, pogrzeb w literaturze, skoro cię to nurtuje. Raczej niewłaściwym byłoby kształtowanie i promowanie fałszywego obrazu na użytek społecznych oczekiwań.

 3. wedkarz pisze:

  Ryby się popłoszyły, nie biorą.

 4. miejscowy pisze:

  Do M…a mnie się wydaje że te przeglądy kół gospodyń służą promowaniu sie niektórych osób.To są takie przedbiegi wyborcze.Wydawanie publicznych pieniędzy bo nam wolno..bo rządzimy.Zaraz pewnie p. szefowa tych gospodyń (wiadoma osoba) lub inna zaangażowana bedzie startowała na radną.No bo czemu ma służyć 7 przegląd pierogów we wsi Rogów czy Bębnów???Końskie stało się rzeczywiście wiochą>nie słychać było o o wyjeżdzie np. do teatru do Kielc (świetny) dzieci ze szkół czy też nawet gospodyń ze wsi.A to tez kultura i to przez „K”

 5. o pisze:

  do M dej se siana

  • Joisse pisze:

   Nie pamiętasz jak to jest być trzeźwym… Ktoś ci to przypomniał i tak ci się zrobiło nieswojo, se sobie znów walnąłeś, prawda?

 6. aaa pisze:

  dobrze że coś się dzieje w tych końskich b prawie umarło to niby miasto

 7. miejscowy do aaa pisze:

  Do aaa … niech sie dzieje ,pewnie że tak.Tylko dlaczego ma to być na poziomie …usia siusia zróbmy wnusia przyjdzie Zenek (Martyniuk oczywiście) i zaśpiwa nam piosenek wiele .Końskie staje sie wiochą…powtórze wiochą.A tak wiele tu mądrych ludzi.Szkoda.A miasto i tak umrze bo młodzi wykształceni spieprzają do dużych miast. miernota zostaje i to są właśnie efekty ich pracy….usia siusia…

  • Joisse pisze:

   Co proponujesz dla mądrych ludzi? Czy pokazy gospodyń wiejskich nie są dla mądrych albo nie za sprawą mądrych? Imprezy tego są dla WSZYSTKICH, dla mieszkańców 🙂

 8. […] gospodyń wiejskich z terenu gminy Końskie – pierwszy etap miał miejsce 4 czerwca, drugi 9 lipca, (pod linkami można podejrzeć nasze relacje) przychodzi pora na rozstrzygnięcie. Na koneckich […]

 9. miejscowy pisze:

  Do Joisse ..nie pracuję w „kulturze’ i nie musze niczego proponować.Ale jako mieszkaniec tego miasta mam swoje zdanie i je wypowiadam tutaj np.Kiedyś w Końskich były nawet dwa kina..i działały były koncerty w Egipskiej i przed PEDEKIEM i to fajne …za komuny wiem wiem..ale komuś coś się chciało.A teraz tylko polityka układziki i układy przed wyborami dla głosów…bo o to chodzi tak naprawdę ludziom organizatorom…Mylę się???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *