REKLAMA

Gowarczów miastem! Niezwykłe powitanie Nowego Roku [wideo, zdjęcia]

Bardzo uroczysty charakter miało powitanie nowego 2024 roku w Gowarczowie. To dlatego, że od północy miejscowość ta jest ponownie miastem. Wydarzeniu towarzyszył też znakomity koncert Dominiki Wróbel i Chłopców Big Beatowców. Zobaczcie relację z tego wydarzenia! 

REKLAMA

Już od 22:30 mieszkańcy i goście Gowarczowa mogli wsłuchiwać się w największe polskie przeboje zaproponowane przez świetny band. Natomiast tuż przed północą na scenę wkroczyła Elwira Sibiga-Gärtner – dyrektora miejscowej jednostki kultury, która tego dnia wcieliła się w rolę konferansjerki. Za nią zaś pojawił się na niej… król Władysław Jagiełło (w roli tej przewodniczący Rady Miasta i Gminy Sławomir Stańczyk)! W uroczystym tonie wraz ze swoją świtą przekazał on akt lokacyjny. Uczestnicy sylwestra mogli obejrzeć rekonstrukcję historyczną mówiącą o prawa miejskich miejscowości w dawnych czasach.

Następnie król przekazał symboliczny klucz do miasta na ręce jeszcze wtedy wójta, a teraz już burmistrza Stanisława Pacochy –„To historyczna chwila. Tu dzieje się w tej chwili historia, to my tworzymy tę historię. Powracamy do naszych praw miejskich, które zabrał nam car. Jest takie bardzo fajne i mądre słowo: wolność. Tutaj to Wy zdecydowaliście, że Gowarczów stał się ponownie miastem. Nikt nam nie będzie rządził i narzucał jak wtedy car. Jest takie piękne słowo jak demokracja. To nie jest idealny ustrój jak mówił jeden z prezydentów, ale nikt lepszego nie wymyślił. Tutaj demokracja zdecydowała, w naszych konsultacjach zdecydowaliście, że Gowarczów odzyskuje prawa miejskie. Cieszmy się z tego i słuchajmy głosów demokracji” – przemawiał burmistrz, a następnie złożył on mieszkańcom najlepsze życzenia.

REKLAMA

Oprócz burmistrza w podniosłej chwili na scenie pojawili się jego zastępca Jan Wieruszewski, sekretarz gminy Marzena Dziewit, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, proboszcz ks. Dariusz Stańczyk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Koneckiego Jolanta Pacocha.

Po przemowach dokonano oficjalnego odsłonięcia napisu „Urząd Miasta i Gminy w Gowarczowie” na elewacji budynku ratusza, a uczestników wydarzenia częstowano pysznym, słodkim tortem.

Przypomnijmy, że w przypadku Gowarczowa mówimy o odzyskaniu praw miejskich. Miejscowość ta miała je już bowiem w latach 1430 – 1869, ale zostały jej one zabrane przez cara. Teraz ponownie mieszkańcy Gowarczowa mogą dumnie nazywać się mieszczanami. A my towarzyszyliśmy im z naszą kamerą w podniosłym momencie odzyskania praw miejskich. Zobaczcie obszerną relację wideo i foto z tego wydarzenia.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Gowarczów miastem! Niezwykłe powitanie Nowego Roku [wideo, zdjęcia]

  1. Michał pisze:

    Dominika i Marcin super !!!!!!!!!!!!!

  2. SYLWIA GOŁOS pisze:

    GOWARCZÓW MIASTEM KOŃ BY UŚMIAŁ I DOBRY TEMAT DLA BAREI NA KOMEDIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *