REKLAMA

Gowarczowianie po latach doczekali się nowej drogi! [wideo, zdjęcia]

Przez lata mieszkańcy Gowarczowa prosili o remont głównej drogi biegnącej przez miejscowość. Ich starania zaczęły przynosić efekty dopiero w 2019 roku kiedy to gmina zawarła porozumienie z Zarządem Województwa Świętokrzyskiego, a remont newralgicznego odcinka stał się pewny. W piątek drogę wojewódzką 728 w Gowarczowie oficjalnie otworzono. Nie zabrakło przecięcia wstęgi i poświęcenia nowej inwestycji. 

REKLAMA

W krótkiej uroczystości oddania drogi udział wzięli między innymi: wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, sekretarz gminy Marzena Dziewit, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka, poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, starosta konecki Grzegorz Piec, czy radni powiatowi: Jolanta Pacocha i Robert Plech. We wstępie wójt Pacocha pokrótce przypomniał historię tej inwestycji –„W imieniu mieszkańców gminy Gowarczów chciałbym wyrazić głębokie zadowolenie z nowo przebudowanej drogi 728. Stoimy w historycznej chwili. Droga ta doczekała się przebudowy, co ułatwi na pewno komunikację dla mieszkańców, ale nie tylko” – przemawiał wójt Pacocha.

Następnie odcinek został poświęcony przez proboszcza miejscowej parafii księdza Piotra Muchę, a potem obecni oficjalnie przecięli wstęgę inaugurując działalność drogi –„Dla mnie to bardzo ważna inwestycja. Cieszę się z tego powodu. To nie tylko dla mnie, a przede wszystkim dla mieszkańców Gowarczowa. Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo, ale i wizerunek Gowarczowa. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to przede wszystkim chodniki, bo jednak około 2600 metrów wybudowano nowych chodników. To duża ilość. Mieliśmy bardzo poważny problem z odwodnieniem, a ta kanalizacja deszczowa nam ułatwi życie i też poprawi bezpieczeństwo. Woda się zbierała tutaj na tak zwanym dołku, dochodziło do wypadków i kolizji w zimie. Jest mi niezmiernie miło, że dziś następuje ten moment, że na tej nowo wybudowanej drodze możemy się znajdować”  – tłumaczy wójt Stanisław Pacocha.

REKLAMA

Nie byłoby jednak drogi, nie byłoby chodników o które mieszkańcy prosili dziesiątki razy bez starań i nacisków gminnych urzędników, ale i bez dobrej woli Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. W realizację projektu najpierw włączył się obecny poseł na Sejm RP, a ówczesny Członek Zarządu Województwa Świetokrzyskiego Mariusz Gosek, a samo wykonanie drogi pilotował już obecny przedstawiciel zarządu Tomasz Jamka:

„Od momentu zaplanowania do realizacji to 2-3 lata upłynęły. Trzy lata jeżeli chodzi o kwestię rozmów, a dwa lata w przypadku zaplanowania, zaprojektowania i ostatecznie wybudowania tej drogi. Ona była niezwykle potrzebna, bo to jest ten krwiobieg komunikacyjny, który łączy województwo świętokrzyskie z województwem mazowieckim. Ta droga ma niezwykłe znaczenie jeżeli chodzi o kwestię bezpieczeństwa – zarówno pieszych uczestników, bo wybudowany został chodnik, ale i poprawiona została nawierzchnia na długości 1,5 kilometra. Tam jest nowa nawierzchnia asfaltowa. Zadanie było niezwykle ważne i było priorytetem do wykonania jeżeli chodzi o Zarząd Województwa Świętokrzyskiego” – tłumaczy i przypomina poseł Mariusz Gosek.

„Z zakresu: została wykonana, przebudowana i poprawiona droga wojewódzka. Położone zostały nowe chodniki, ciągi pieszo-rowerowe. To duża inwestycja, która przyczyni się do rozwoju gminy Gowarczów. Ruch jest dość duży nawet teraz podczas otwarcia, non stop jeżdżą tu samochody. Na pewno była to bardzo potrzebna inwestycja i dla mieszkańców i dla przejeżdżających przez gminę Gowarczów” – opowiada Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Koszt inwestycji to około 4 miliony 200 tysięcy złotych. Pieniądze na zadanie wygospodarować musiał właściciel drogi, czyli województwo świętokrzyskie. Za prace odpowiadała firma Budromost. Dodajmy, że przy okazji remontu drogi wojewódzkiej gmina Gowarczów zdecydowała się na kompleksową przebudowę przylegającej do niej ulicy Koneckiej.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Gowarczowianie po latach doczekali się nowej drogi! [wideo, zdjęcia]

  1. Jeli od zaplanowania do realizacji minęly 2-3 lata, to w takim razie nie obecny lecz poprzedni zarzad wojewodztwa zapoczatkowal inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *