REKLAMA

Grupa Rekonstrukcji Historycznej zaprezentuje się na Kuźnicach Koneckich

Przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu powstała Grupa Rekonstrukcji Historycznej pn. „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego”. Jej członkowie zaprezentują się na tegorocznych Kuźnicach Koneckich.

REKLAMA

Foto: Maciej Niemiec

Grupa poprzez pokazy i rekonstrukcje dawnych technologii wytwórczych, spotkania oraz prelekcje chce popularyzować i promować tradycje niepodległościowe i metalurgiczne Zagłębia Staropolskiego, w tym okolic Końskich, Rudy Malenieckiej, Stąporkowa, Bliżyna, Starachowic, Drzewicy i Opoczna.

Podczas Kuźnic Koneckich członkowie grupy przedstawią budowę, montaż i obsługę XIX-wiecznego działa artyleryjskiego, opowiedzą o naturalnych lekarstwach i medykamentach, zabiegach chirurgicznych i sprzętach służących do leczenia. Grupa zaprezentuje również m.in. kucie gwoździ żelaznych, kucie i oprawę kos bojowych, plecenie sznurów czy rwanie szarpi z płótna z wykorzystaniem sierpów, nożyc.

REKLAMA

„Do udziału w grupie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w tym młodzież szkolną! Będziemy opowiadać i uczyć o dawnych technologiach w zakresie kowalstwa i odlewnictwa. Nauczymy odlewać ołowianą amunicję karabinową. Będziemy opowiadać o produkcji dział artyleryjskich i broni palnej w okolicach Końskich i Stąporkowa. Wszystkich zainteresowanych nauczymy montażu i obsługi repliki działa czarnoprochowego z XIX wieku oraz karabinu kapiszonowego. Wytrwali przyswoją wiedzę w zakresie ręcznego kucia gwoździ oraz oprawy kos bojowych z okresu powstania styczniowego. Opowiemy również o życiu oddziału partyzanckiego z okresu powstania styczniowego. Serdecznie zapraszamy do współtworzenia grupy” – zachęcają twórcy.

Grupa powstała dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia „W Dolinie Czarnej”, realizującego projekt pn. „Rekonstrukcje dawnych technologii wytwórczych narzędziem społecznej aktywizacji i integracji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”, wdrażanej przez Lokalną Grupę Działania „U ŹRÓDEŁ” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *