REKLAMA

Grupa rekonstrukcyjna z Maleńca pojawiła się w Skarżysku-Kamiennej [zdjęcia]

Jakiś czas temu w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej odbył się V Piknik Historyczny, w którym udział wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” z Maleńca.

REKLAMA

Efektownym strzałem z repliki XIX-wiecznej armaty systemu Gribeauvala swój udział w V Pikniku Historycznym w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęła Grupa Rekonstrukcji Historycznej, działająca przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Grupa ta jest częścią większego ugrupowania rekonstruującego regionalne tradycje patriotyczne z okresu powstania styczniowego, które współtworzą: Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „GROT” ze Starachowic oraz Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” z Rudy Malenieckiej.

REKLAMA

Podczas wydarzenia członkowie grupy, wywodzący się z terenu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, zorganizowali dioramę obozu powstańczego. W nim przeprowadzili pokaz musztry i obsługi broni prochowej oraz rekonstrukcję pozorowanej obrony przed nacierającymi oddziałami wroga.

Na wyposażeniu ugrupowania znajdują się wierne repliki karabinów kapiszonowych, 3-funtowej armaty czarnoprochowej, a także kos bojowych z okresu powstania styczniowego. W najbliższym czasie grupa pojawi się też w Starachowicach oraz Niepołomicach.

Źródło informacji i zdjęć: Starostwo Powiatowe w Końskich

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *