REKLAMA

Happening: Stąporków walczy z alkoholizmem

To już kolejne działania podejmowane w Stąporkowie i wymierzone przeciw alkoholizmowi. Po pochodzie w Dzień Trzeźwości teraz czas na happening i uliczne śpiewanie piosenek. 

REKLAMA
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Stąporkowie 04

Podczas Dnia Trzeźwości zorganizowano przemarsz, w piątek odbędzie się happening.

Na placu Spółdzielni Mieszkaniowej w Stąporkowie, przy przystanku autobusowym w stronę Skarżyska-Kam. już dziś odbędzie się happening profilaktyczny. W czasie jego trwania młodzież gimnazjum oraz wychowankowie Marka Werensa, jak również sam twórca, członek zespołu PANACEUM, zaśpiewają piosenki profilaktyczne. Hymnem stał się utwór Marka Werensa pt.: „Proszę, pomóż mi”.

To kolejny element profilaktyki uniwersalnej, która ma na celu zwrócenie uwagi na trud wyjścia z choroby alkoholowej. Nowością w gminie Stąporków jest forma – uliczny happening, która będzie bardzo krótkotrwałym przedsięwzięciem, maksymalnie 30 minut w wolnej przestrzeni. – „Mamy rosnące statystyki osób zgłaszanych do GKRPA w Stąporowie, w celu podjęcia działań motywacyjno-interwencyjnych wobec członków rodzin, których dotknęła choroba alkoholowa” – mówi Anna Kobierska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

REKLAMA

W tym także osób bardzo młodych, z kilkuletnim już stażem picia. Badania wykonane prze firmę zewnętrzna na potrzeby gminy wskazały, że ok. 70% punktów sprzedaży posiadających pozwolenie na sprzedaż alkoholu, sprzedało bez poproszenia o dowód osobisty piwo osobie, która miała ledwo co ukończone 18 lat, ale jej wygląd mógł budzić wątpliwości co do pełnoletniości. – „Wszystkie te działania są po to, aby uwrażliwiać ludzi na skutki takich zaniechań, zaniedbań czy łamania prawa. A w komisji prowadzimy wiele spraw gdzie uzależnionymi są ludzie o coraz niższym PESEL-u. Dlatego edukacja i uwrażliwianie przede wszystkim. Bo przecież pijany kierowca może wieźć nasze dziecko, a nasze nieletnie dziecko może popełnić przestępstwo pod wpływem alkoholu kupionego u sprzedawcy, który chciał kilka złotych więcej do kasy. Czy to się opłaca?” – zadaje retoryczne pytanie przewodnicząca GKRPA w Stąporkowie.

Repertuar dobrany do happeningu to piosenki o trudnej drodze do trzeźwości, autorstwa znanych młodzieżowych zespołów. Hymnem eventu jest jednak utwór lokalnego artysty Marka Werensa i poruszająca piosenka „Proszę, pomóż mi”. Wszyscy, którzy są zainteresowani przedsięwzięciem zapraszamy na plac wokół przystanku autobusowego w stronę Skarżyska-Kam w piątek 29 kwietnia o godz. 11.00.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *