REKLAMA

Historia odrodzenia Nadleśnictwa Radoszyce [wideo]

Nadleśnictwo Radoszyce jeszcze do niedawna nosiło nazwę Nadleśnictwo Ruda Maleniecka (przez jakiś czas mając już swoją siedzibę w Radoszycach). O historii tej jednostki w specjalnym wywiadzie opowiadał nam jej Nadleśniczy Mateusz Garbacz.

REKLAMA

tkn24: Było Nadleśnictwo Ruda Maleniecka jest Nadleśnictwo Radoszyce – jak doszło do zmiany nazwy?
Mateusz Garbacz: Od października 2014 roku siedziba Nadleśnictwa Ruda Maleniecka znajdowała się w Radoszycach. Była siedziba  w Rudzie Malenieckiej to był stary, zabytkowy dworek. Przeniesiono siedzibę w 2014 roku, a decyzję o budowie nowej siedziby podjęto z uwagi na trudności z prawami własności do starego dworku. Radoszyce są w centrum nadleśnictwa. To jest sam środek i ze względów logistycznych to było jak najbardziej zasadne. Również ze względów na to, że lasy i tereny te wokół Radoszyc zawsze były własnością Skarbu Państwa i tu nie było takiego problemu jak w Rudzie Malenieckiej, że ktoś o te tereny może się upomnieć.
tkn24.pl: Czyli Radoszyce były pierwsze?
Mateusz Garbacz: Tak, Radoszyce były pierwsze i w ogóle Radoszyce jako miejscowość mają bardzo duże tradycje leśne, bo tutaj lasy zawsze były państwowe, tu były lasy królewskiej wokół Radoszyc. Królowie przyjeżdżali tu na polowania. Potem podczas zaborów były tu urzędy leśne, a administracja leśna przez cały okres zaborów funkcjonowała. Później po I wojnie światowej wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości tworzono nadleśnictwa i tu w Radoszycach też utworzono Nadleśnictwo Radoszyce składające się głównie z lasów okalających Radoszyce. Od rzeki Czarnej w stronę Radoszyc było Nadleśnictwo Radoszyce i takie nadleśnictwo funkcjonowało do 1973 roku. 

REKLAMA

tkn24.pl: A kiedy powstało Nadleśnictwo Ruda Maleniecka?
Mateusz Garbacz: Nadleśnictwo Ruda Maleniecka powstało w 1945 roku. To było po dekrecie wywłaszczeniowym PKWN-u z 1944 roku. Swoją siedzibę znalazło w dworku też po poprzednich dziedzicach i siedziba tam funkcjonowała do 2014 roku, do momentu zmiany lokalizacji na Radoszyce.
tkn24.pl: Czyli Nadleśnictwo Ruda Maleniecka wchłonęło Nadleśnictwo Radoszyce?
Mateusz Garbacz: To nie jest tak do końca, że Ruda Maleniecka wchłonęła Nadleśnictwo Radoszyce, że one zostały przyłączone do siebie bezpośrednio. Tu historia jest nieco bardziej złożona. Ruda Maleniecka składała się z terenów: Rudy Malenieckiej, starego nadleśnictwa Reczków, obecnego terenu Nadleśnictwa Przedbórz – tam było takie małe nadleśnictwo i ono też zostało przyłączone do Nadleśnictwa Ruda Maleniecka. Natomiast Nadleśnictwo Radoszyce w tym kształcie pierwotnym, który funkcjonował do 1973 roku zostało dołączone do Nadleśnictwa Barycz. Radoszyce przeszły pierwotnie do Baryczy, tak to funkcjonowało do 1978 roku, potem od Baryczy została odłączona ta część, która była wcześniej Radoszycami i została przyłączona do Rudy Malenieckiej. Te podziały i przemieszczenia były szerzej zakrojone – Ruda Maleniecka pomniejszyła się o Przedbórz i Reczków, które zostały przyłączone do Radomska. Barycz otrzymała część od Nadleśnictwa Skarżysko. Od 1978 roku Nadleśnictwo Ruda Maleniecka przyjęło kształt zbliżony do tego, który mamy teraz i to było stare Nadleśnictwo Radoszyce i  Nadleśnictwo Ruda Maleniecka, które powstało w 45 roku. 

tkn24.pl: A co było potem?
Mateusz Garbacz: Potem była siedziba nadleśnictwa i Nadleśnictwo w Rudzie Malenieckiej, gospodarowało na tych terenach o których powiedziałem wcześniej. Był taki mały epizod kiedy w 2003 roku część Nadleśnictwa Kielce została przyłączona do Nadleśnictwa Ruda Maleniecka i to trwało do końca 2006 roku. Wtedy Nadleśnictwo Ruda Maleniecka było duże, bo miało 17 000 ha powierzchni leśnej, czyli takie półtorej powierzchni tej, która jest teraz. Potem to w 2006 roku zostało przywrócone do tego stanu, który mamy obecnie i który był wcześniej. W 2014 roku siedziba została przeniesiona do Radoszyc. Pobudki głównie były związane z lokalizacją i tym, że mamy tereny takie, które zawsze były własnością Skarbu Państwa. Są dwa powody zwiany nazwy. Pierwszy to ten lokalizacyjny związany z lokalizacją, a drugi powód jest historyczny – Nadleśnictwo Radoszyce było pierwsze, jest związane z polskimi tradycjami leśnymi i to było jak najbardziej zasadne by je przywrócić. W tym momencie Nadleśnictwo Radoszyce ma 101 lat, także ono licząc od początku funkcjonowania jest ponad stulatkiem”.

REKLAMA


Dodaj komentarz