REKLAMA

Hubal: narodziny legendy. W Radoszycach powstał efektowny mural [wideo, zdjęcia]

W ramach projektu „Hubal: narodziny legendy” najpierw wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Końskich oraz uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 stworzono projekt muralu, a potem specjaliści przenieśli go na mury jednej z kamienic w centrum Radoszyc. Koordynatorem całego projektu był zaś Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. W niedzielę oficjalnie odsłonięto to dzieło.

REKLAMA

O godzinie 13:00 mieszkańcy Radoszyc, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych, samorządowcy z burmistrzem Michałem Pękalą na czele i przedstawiciele różnych jednostek zgromadzili się przy rynku tej miejscowości. Tam  odsłonięto mural z podobizną majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Dzieło powstało w ramach projektu „Hubal. Narodziny Legendy”, na który Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu Koneckiego „Wszechnica Konecka” otrzymało dotację z Narodowego Centrum Kultury. Uroczystość poprowadził dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu dr Maciej Chłopek (ZZH Maleniec było koordynatorem tego projektu), a towarzyszył mu inicjator powstania muralu, prezes Wszechnicy Koneckiej i członek zarządu powiatu Jarosław Staciwa:

„Ten mural, który widzimy za mną został wykonany w ramach plenerowych warsztatów malarskich, ale również warsztatów edukacyjnych, w których co cieszy uczestniczyła nasza konecka młodzież – uczniowie ZSP 1 w Końskich, a także opiekunowie i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Celem projektu była aktywizacja młodzieży w celu społecznym jakim było upamiętnienie postaci ważnej dla regionu. Uznano, że taką postacią jest major Henryk Dobrzański 'Hubal’ i warto ten mural wykonać w Radoszycach” – przemawiał tuż przed otwarciem dr Maciej Chłopek.

REKLAMA

„Przypomnę krótko, że właśnie nieopodal Radoszyc we wsi Zychy major Hubal wraz ze swym oddziałem kwaterował u gajowego Jana Barana w gajówce i to tam właśnie obok Radoszyc powołano Wydzielony Oddział Wojska Polskiego. To tam przygotowano dokumenty i tam powstał tekst roty przysięgi. Szanowni Państwo jednak by oddział funkcjonował to potrzebna była pomoc okolicznych mieszkańców. Major „Hubal” Dobrzański jest symbolem, ale bohaterami są mieszkańcy Radoszyc, mieszkańcy gminy Radoszyce. Przypomnę, że duży udział miał Jan Stoiński, nauczyciel pochodzący z Radoszyc. Przypomnę postać Wacława Wilczyńskiego, który był krawcem z Radoszyc, a który szył mundury żołnierzom” – argumentował powstanie muralu właśnie w Radoszycach Jarosław Staciwa, członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

Trzeba przyznać, że dzieło zmalowane na elewacji jednej z kamienic wygląda niezwykle efektownie. Warto zajrzeć do Radoszyc by przyjrzeć mu się z bliska.

Projekt „Hubal: narodziny legendy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023. ZZH w Maleńcu pozyskał na ten cel kwotę 17 630 zł za pośrednictwem Wszechnicy Koneckiej, Powiat Konecki dofinansował wkład własny w wysokości 7 000 zł. Całkowita wartość projektu wyniosła 24 630 zł.
Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *