REKLAMA

Idzie nowe w Samorządzie [wideo]

Przez cały tydzień od 19 do 23 listopada w gminach naszego regionu oraz w powiecie odbywać będą się I Sesje Rad. Poznamy na nich przewodniczących, a zaprzysiężeni zostaną wójtowie, burmistrzowie oraz członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego. Nowe twarze to jednak nie jedyne nowości w rozpoczynającej się kadencji 2018-2023. 

REKLAMA

W poniedziałek 19 listopada odbędą się inauguracyjne sesje Rady Gminy w Fałkowie oraz Rady Miasta i Gminy w Stąporkowie. Poznamy na nich przewodniczących rad, swoje kolejne przysięgi złożą też włodarze: wójt Henryk Konieczny oraz burmistrz Dorota Łukomska. We wtorek taka sesja odbędzie się w Gowarczowie, w środę w Końskich oraz Rudzie Malenieckiej, w czwartek w Słupi Koneckiej, Radoszycach oraz Smykowie. Najciekawiej będzie jednak w piątek 23 listopada kiedy to odbędzie się I sesja nowej Rady Powiatu Koneckiego. To na niej dowiemy się czy zawiązana koalicja PiS – SLD – Kreatywna Jedność przetrwała różne zawirowania i czy starostą koneckim faktycznie zostanie Grzegorz Piec. Poznamy też nowego przewodniczącego Rady Powiatu, jego zastępców, a także członków Zarządu Powiatu Koneckiego.

Wszystkie sesje rad miast, gmin i powiatów będą rejestrowane audiowizualnie.

Personalia i twarze to nie będzie jedyna nowość najbliższej kadencji samorządu terytorialnego. Przede wszystkim będzie ona trwać o rok dłużej – przypomnijmy, że kadencję wydłużono z 4 do 5 lat. Nowością jest, że radni będą mogli kontrolować samorządowe firmy. Ustawa mówi, że radny będzie mógł kontrolować jednostki zależne od miasta, czy gminy, czyli spółki miasta. Każdy samorząd ma spółki, które w pewien sposób nadzoruje. W Końskich jest to na przykład Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

REKLAMA

Z kolei wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast od tego roku nie mogą zasiadać w żadnych radach nadzorczych. Dotychczas część z nich dorabiała sobie w ten sposób.

Bardzo widoczną zmianą, którą samorządy muszą wprowadzić od najbliższej sesji jest przymus nagrywania i transmitowania obrad. Każda, nawet najmniejsza jednostka musi się z tego wywiązać. Celem jest osiągnięcie większej przejrzystości w kwestii działań radnych oraz włodarzy.

Radni dostaną większe uprawnienia – między innymi będą mogli kontrolować spółki gminne.

W końcu samorządy muszą zaakceptować zmiany narzucone przez ustawę. W związku z tym na pierwszej sesji każdej z jednostek uchwalany będzie nowy statut danej gminy, czy powiatu. W tkn24.pl postaramy się pokazać Państwu relacje z inauguracyjnych sesji ze wszystkich jednostek samorządowych naszego powiatu.

REKLAMA


Dodaj komentarz