REKLAMA

Ile gmina Końskie zaoszczędziła na strajku nauczycieli? [wideo]

W kwietniu wszyscy żyliśmy strajkiem nauczycieli. Jego pokłosiem były między innymi cięcia w pensjach strajkujących belfrów. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Końskie radni wypytywali o to ile gmina zaoszczędziła kosztem nauczycieli oraz na co te środki zostaną przeznaczone. W tej drugiej kwestii wiążące decyzje jeszcze nie zapadły. 

REKLAMA

„Kwota potrąceń wynosi 385 tysięcy złotych. Jak Państwo doskonale wiecie zgodnie z rozporządzeniem właściwego ministra te środki pozostały w budżecie Miasta i Gminy Końskie. Decyzja nie zapadła na jakie cele je przeznaczyć, bowiem pamiętajmy, że znacząca liczba nauczycieli odchodzi z naszych placówek. Jest to dokładnie 19 nauczycieli, którzy odchodzą artykułów 88 i 225. Kwota odpraw emerytalnych pochłonie kwotę 568 tysięcy 868 złotych” – mówił wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, odpowiedzialny między innymi za edukację.

I to właśnie na odprawy emerytalne nauczycieli gmina może chcieć przeznaczyć kwotę, która  pozostała w budżecie –„Istotnym elementem rozważań w kontekście najbliższych kilku miesięcy jest przede wszystkim możliwość pozyskania środków na artykuły 20 i 225 z Ministerstwa Finansów. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne informacje, które zostały wcielone w życie – 12 nauczycieli odchodziło w ramach tych artykułów i kwota odpraw wynosiła w granicach 400 tysięcy złotych. W ramach refundacji pozyskaliśmy zaś 34 tysiące, czyli koszt jednej odprawy w ramach tych artykułów. Trudno mówić o podjęciu konkretnej decyzji. Myślę, że p. burmistrz biorąc pod uwagę wszystkie informacje, które spłyną z Ministerstwa Finansów w kontekście refundacji odpraw podejmie stosowną decyzję” – tłumaczył Jasiński.

REKLAMA

Zwiększona liczba nauczycieli, a także innych pracowników szkół odchodzących na świadczenia emerytalne ma również związek z polityką rządu. W wielu szkołach brakowało przed nowym rokiem godzin dla młodszych pedagogów. By ratować ich etaty wielu mających już uprawnienia emerytalne zdecydowało się odejść na to świadczenie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *