REKLAMA

Ile zarabia nasza władza? Część I [wideo]

Wybierani przez nas w każdych wyborach przedstawiciele władzy mają obowiązek okazywać swoje oświadczenia majątkowe. Innymi słowy obywatele mogą sprawdzać jakie dochody gromadzą samorządowcy, czy politycy wyższego szczebla. Dziś przyjrzymy się tym oświadczeniom. 

REKLAMA

W pierwszym odcinku cyklu na warsztat bierzemy przedstawicieli władzy powiatowej, sprawdzimy więc ile zarabiają członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego oraz przewodniczący Rady Powiatu. I właśnie od tego ostatniego zaczniemy.

Marian Marek Król pełniący funkcję przewodniczącego Rady Powiatu zatrudniony jest w Urzędzie Gminy w Słupi na stanowisku sekretarza. Nie posiada on żadnych oszczędności. Ma natomiast dwa domy: jeden o powierzchni 60 metrów kwadratowych i wydaje się, że niskiej wartości 10 tysięcy złotych oraz drugi o powierzchni 210 metrów kwadratowych wyceniony na pół miliona złotych. Ponadto Marian Król posiada jeszcze 52 metrowe mieszkanie, które wycenił na 50 tysięcy złotych. Do swojego majątku zalicza również gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 6,5 hektara z zabudową zagrodową. Gospodarstwo przewodniczący Rady Powiatu wycenił na 50 tysięcy złotych. Natomiast w ubiegłym roku przyniosło mu ono przychód w wysokości 5,5 tysiąca złotych. Marian Marek Król posiada także inną nieruchomość – lokal sklepowy o powierzchni 53 metrów kwadratowych, który wycenił na 60 tysięcy złotych. Dochody przewodniczącego Rady Powiatu to: ponad 77,5 tysiąca złotych brutto z tytułu pracy w Urzedzie w Słupi; ponad 24,5 tysiąca z tytułu diety radnego; 2 400 złotych brutto z tytułu wynajmu domu, 19 200 złotych brutto z tytułu wynajmu sklepu oraz ponad 900 złotych z innych źródeł. Marian Król posiada dwa samochody: Opla Zafirę z 2007 roku i Forda Kuga z 2011 roku. Ma on też zaciągnięte kredyty na łączną kwotę wciąż do spłacenia około 250 tysięcy złotych.

REKLAMA

Czesław Kurcbart to emeryt i członek Zarządu Powiatu Koneckiego. Ma on zgromadzone 5 tysięcy złotych oszczędności, posiada dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych wyceniany na 220 tysięcy złotych oraz 47 metrowe mieszkanie, które wycenił na 120 tysięcy złotych, a także grunty rolne, łąki i orne o powierzchni ponad 2 hektarów i wartości 60 tysięcy złotych. Na gruntach znajduje się dom mieszkalny. W sekcji inne Czesław Kurcbart wypisał drewniany dom mieszkalny o wartości 20 tysięcy złotych, murowany budynek gospodarczy wyceniony na 10 tysięcy zł i działkę siedliskową wartą 20 tysięcy złotych. Zasiada on w radzie nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Stąporkowie. Z tego tytułu osiągnął przychód w wysokości nieco ponad tysiąca złotych. Jego dochód z tytułu emerytury to nieco ponad 31,5 tysiąca złotych, z tytułu diety radnego 19 800 złotych. Członek Zarządu Powiatu Koneckiego ma do spłaty wciąż dwa zaciągnięte kredyty: jeden na ponad 13 tysięcy franków, a drugi na 10 tysięcy złotych. Jeździ Volkswagenem Polo z 2007 roku.

Dorota Duda to etatowy członek Zarządu Powiatu Koneckiego.  Na swoim koncie zgromadziła ona 55 tysięcy złotych oszczędności, posiada 58 metrowe mieszkanie warte 180 tysięcy złotych, w 1/3 jest współwłaścicielem działki i domu o wartości łącznej 300 tysięcy złotych. Członkini zarządu odpowiedzialna między innymi za promocję powiatu koneckiego w ubiegłym roku osiągnęła dochody: ponad 28 tysięcy złotych z tytułu zatrudnienia w ZSP nr 1 w Końskich, ponad 4800 złotych z tytułu zatrudnienia w II Liceum w Końskich, z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelski – 7715 złotych; z tytułu umowy zlecenia/o dzieło – 918 złotych oraz z tytułu zatrudnienia w Starostwie Powiatowym jako etatowy członek Zarządu Powiatu Koneckiego tylko od 1 lipca 2016 roku do końca tamtego roku – 58 tysięcy 832 złote. Dorota Duda posiada Volkswagena Golfa z 2004 roku. Ma wciąż do spłacenia 7250 funtów kredytu.

Andrzej Marek Lenart jest wicestarostą koneckim. Nie posiada on oszczędności. Ma mieszkanie o powierzchni 65 metrów kwadratowych i wartości 250 tysięcy złotych, a także udział w gruncie budowlanym o wartości nieco ponad 11 tysięcy złotych. Z tytułu zatrudnienia w Starostwie Powiatowym osiągnął ponad 142 tysiące złotych dochodu. Ma wciąż do spłacenia ponad 41 tysięcy złotych kredytu.

Bogdan Soboń, starosta konecki. Szef Zarządu Powiatu zgromadził ponad 18 tysięcy złotych oszczędności, jest właścicielem domu o powierzchni 217 metrów kwadratowych o wartości 200 tysięcy złotych, a także gospodarstwa rolnego o wartości 65 tysięcy 700 złotych. W minionym roku w drodze przetargu nabył on od gminy Ruda Maleniecka nieruchomość o powierzchni 1700 metrów kwadratowych w miejscowości Wyszyna Rudzka. Bogdan Soboń z tytułu zatrudnienia w Starostwie Powiatowym osiągnął dochód w wysokości ponad 159 tysięcy złotych, a z tytułu płatności bezpośrednich do gruntów nieco ponad 8 tysięcy złotych. Starosta Konecki posiada dwa samochody: Skodę Octavię z 2004 roku i Audi A6 z 2011 roku.

REKLAMA

2 thoughts on “Ile zarabia nasza władza? Część I [wideo]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *