REKLAMA

Inwestycje w gminie Fałków. Rewitalizacja postępuje [wideo, zdjęcia]

Gmina Fałków jest w trakcie realizacji wielkiego projektu rewitalizacji, w którą wchodzą 23 mniejsze bądź większe inwestycje. Ponadto gmina nieustannie pozyskuje dofinansowania z funduszy unijnych na dodatkowe cele. Przyglądamy się inwestycjom, które są obecnie realizowane bądź zostały już ukończone.

REKLAMA

Projekt rewitalizacji Fałkowa dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Łączne dofinansowanie to około 4 miliony 175 tysięcy złotych, co przekłada się na dotację do każdej z 23 inwestycji w 85%.

REKLAMA

Jednym z projektów ukończonych w ramach rewitalizacji jest plac targowy w Fałkowie znajdujący się obok Urzędu Gminy. Wkrótce obiekt zostanie także objęty monitoringiem.

„Był to plac techniczny z lat 70., mocno zdegradowany, zniszczony. Gmina zauważyła potrzebę realizacji i odnowy tego placu, w związku z tym w 2019 roku został złożony wniosek o dotację obejmujący 23 zadania, w tym też odnowę tego placu w ramach rewitalizacji Fałkowa […] Na obiekcie została wymieniona nawierzchnia na estetyczną kostkę betonową, rozebrano stare, nienadające się do użytku wiaty, jak również został wyremontowany budynek magazynowy” – opowiada nam Paweł Pękala, przedstawiciel Urzędu Gminy w Fałkowie.

W ostatnim czasie zakończono także przebudowę drogi pożarowej w parku –„W tym roku uzyskała nową nawierzchnię z kostki betonowej. Niegdyś droga pożarowa, obecnie przybrała formę spacerniaka w naszym pięknym, zabytkowym parku” – dodaje Paweł Pękala.

Powstały także dwa parkingi – jeden przy kompleksie szkolnym, drugi przy budynku remizy OSP Fałków. Dotychczas wymienione inwestycje w ramach jednego przetargu realizowała firma ZIBI-BRUK za łączną kwotę niemal pół miliona złotych.

Jakiś czas temu w ramach rewitalizacji ukończono także rozbudowę placów zabaw przy kompleksie szkolnym oraz w parku. Ich remont opiewał na niemal 200 tysięcy złotych.

Gmina Fałków podpisała już umowę na gruntowny remont remizy OSP Fałków. Całkowity koszt przedsięwzięcia to niemal 800 tysięcy złotych. Zadanie to nie wchodzi w projekt rewitalizacji, jednak otrzymało dotację ze środków Unii Europejskiej w wysokości 85% kosztów –„Zakres robót obejmuje całkowitą odbudowę, remont budynku, jak również doposażenie go w instalację fotowoltaiczną i nowoczesne wyposażenie wnętrza. Z obiektu będą korzystać zarówno strażacy jak i wszyscy mieszkańcy naszej gminy” – opowiada nam Paweł Pękala.

Poza rewitalizacją Fałkowa z również wysokim, 85-procentowym, unijnym dofinansowaniem jest projekt wymiany oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy –„W ramach tego projektu zaplanowano wymianę 709 starych, sodowych, rtęciowych opraw na nowe, energooszczędne oprawy LED oraz dodatkowo montaż dwóch latarni o zasilaniu fotowoltaicznym, które zostaną zainstalowane na terenie naszej gminy” – informuje nas Paweł Pękala.

Inwestycja wymiany oświetlenia o łącznej wartości około półtora miliona zostanie zakończona do końca lutego 2021 roku.

Gmina podczas realizowania projektów stawia w bardzo dużym stopniu na energooszczędność oraz ekologię –„Jest to wymóg, który należało spełnić przy ubieganiu się o dotację. Udało nam się uzyskać 60-procentowy wskaźnik oszczędności energetycznej i dążymy do tego, by ten wskaźnik był jeszcze większy” – dodaje Paweł Pękala.

W gminie Fałków w planach jest także wiele inwestycji, których przetargi jeszcze do końca tego roku samorząd zamierza ogłosić i rozstrzygnąć. O nich opowiemy Państwu w osobnym artykule.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *