REKLAMA

Jak zdrowo żywić małe dziecko?

Zdrowe żywienie dziecka już od najmłodszych lat jego życia to fundament prawidłowego rozwoju malucha i sposób na ukształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w późniejszych latach i w dorosłym życiu. Dieta dziecka do 3. roku ma ogromny wpływ na jego przyszłe życie. Pierwsze lata życia dziecka to czas dojrzewania układu pokarmowego, nerwowego, immunologicznego. To szczególny etap wzrostu i rozwoju młodego organizmu.

REKLAMA

Posiłki muszą być urozmaicone, bogate w składniki odżywcze

Dlatego trzeba zadbać o to, by jedzenie dla dzieci kupione np. w bee.pl było bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Przygotowując posiłki dla dzieci trzeba zadbać o ich urozmaicenie. Dziecko powinno poznawać różne smaki.

REKLAMA

Ucząc dziecko spożywania różnych produktów mamy szansę dostarczyć młodemu, rozwijającemu się organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podawanie dziecku różnorodnych i urozmaiconych posiłków zwiększy prawdopodobieństwo sięgania przez dziecko w przyszłości po nowe, różnorodne produkty spożywcze.

W diecie dziecka koniecznie muszą się znaleźć produkty zbożowe. Niezastąpionym produktem są kaszki, stanowiące źródło błonnika, witamin z grupy B, składników mineralnych.

Nie może też zabraknąć produktów białkowych. Mleko, produkty mleczne, mięso, jaja, ryby to produkty, które dziecko powinno spożywać kilka razy dziennie.

Warzywa i owoce to źródło cennych witamin i minerałów. Zawarty w nich błonnik reguluje pracę układu pokarmowego.

Posiłki powinny być podane atrakcyjnie i w stałych odstępach czasu

Posiłki podawane dziecku powinny być atrakcyjne. Ładnie podany posiłek zawsze zachęca do spróbowania, zwłaszcza jeśli jest podawany pierwszy raz.

Należy je podawać dziecku regularnie w stałych odstępach czasu. Dziecko powinno spożywać 5 posiłków w ciągu dnia. To śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Dziecko karmione regularnie nie musi dodatkowo podjadać między głównymi posiłkami. Nadprogramowe przekąski często powodują, że maluch nie chce jeść pożywnego dania.

Jeżeli chcemy podać dziecku przekąskę, zwróćmy uwagę, czy nie zawiera dużo cukru i soli. Dzieci przyzwyczajane do diety bogatej w cukier i sól będą w dorosłym życiu chorować na różne choroby takie, jak nadciśnienie, niewydolność nerek, cukrzyca. Do picia należy podawać dziecku wodę, herbatki owocowe, ziołowe, kompoty, soki owocowo – warzywne bez dodatku cukru.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA


Dodaj komentarz