REKLAMA

Jednak nie będzie kwesty na odnowę grobów w Końskich. Powodem epidemia [wideo]

Mimo sytuacji epidemicznej na początku listopada podczas Święta Zmarłych po raz kolejny na koneckim cmentarzu miała odbyć się kwesta na odnowę najbardziej zniszczonych, zabytkowych grobów, o czym informowaliśmy TUTAJ. Organizatorzy i wolontariusze z Komisji Opieki nad Zabytkami działający przy oddziale PTTK w Końskich byli już niemal gotowi do przeprowadzenia zbiórki, jednak w ostatniej chwili ze względu na sytuację epidemiczną oraz zwiększający się z dnia na dzień przyrost zakażeń w kraju podjęto decyzję o odwołaniu kwesty.

REKLAMA

„Koronawirus zbiera swoje żniwo. Wczoraj odnotowaliśmy rekordową liczbę zakażeń w kraju – 16 tysięcy, dziś jest to już ponad 18 tysięcy. Uznaliśmy, że zdrowie i życie ludzkie ma wartość nadrzędną, dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta, a także i kwestujących podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznej zbiórki” – informuje nas Wojciech Pasek, organizator zbiórki.

Kwesta została także zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ponadto organizatorzy zainwestowali wiele wysiłku oraz środków, by się do niej przygotować. Opowiedział nam o tym Wojciech Pasek.

REKLAMA

„Planowaliśmy odnowienie kolejnych zabytkowych nagrobków. Ponieśliśmy już spore koszty organizacyjne związane z przygotowaniem zbiórki. Między innymi wykonaliśmy pocztówki z fotografiami poddanych renowacji obiektów za środki zebrane w roku ubiegłym, wykonaliśmy nalepki samoprzylepne, zaopatrzyliśmy się w oznakowane puszki do kwestowania. Mimo epidemii do tegorocznej zbiórki zgłosiło się wielu sprawdzonych i doświadczonych wolontariuszy. Przygotowany został również grafik dyżurów na cmentarzu” – opowiada nam organizator.

Wojciech Pasek wyraża jednak nadzieję na ustabilizowanie sytuacji epidemicznej oraz możliwość zorganizowania zbiórki w przyszłym roku.

 

Przypominamy, że podczas poprzedniej kwesty uzbierano rekordową sumę 20 555 złotych i 81 groszy. Z tych środków odnowiona została figura Jezusa dźwigającego krzyż na grobie Antoniego Putowskiego oraz kwatera żeliwnych grobów rodziny Hodnikiewiczów – unikat na koneckim cmentarzu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *