REKLAMA

Jednostka Strzelecka Końskie – patriotyzm inaczej [video, foto]

Działają już od roku, choć mało kto o nich wie. W swoich celach wymieniają między innymi wychowanie obywatelskie, czy naukę dyscypliny. Prezentujemy Państwu Jednostkę Strzelecką Końskie. 

REKLAMA

 

Misją Jednostki jest wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym oraz nauczanie postaw obywatelskich. Edukowanie młodzieży z zakresu bezpieczeństwa, ratownictwa oraz historii oręża polskiego. Również pomoc w uroczystościach historycznych, czy współpraca i pomoc kombatantom. Młodzi ludzie spotykają się regularnie by szkolić się między innymi w taktykach operacyjnych, technikach łączności, czy sposobach udzielania pierwszej pomocy. Skąd wziął się pomysł na taką jednostkę na naszych ziemiach? Opowiedziała nam o tym Sierż. ZS Dominika Stefańczyk „Na studiach w Białej Podlaskiej organizowaliśmy podobny Związek, wtedy zrobiliśmy wiele pożytecznych akcji, a także sporo ludzi się do nas garnęło. […] Pomyślałam, że fajnie byłoby przenieść ten pomysł na nasze ziemie. Spróbować zawsze można, a jeśliby się nie udało to trudno.”

REKLAMA

Związków Strzeleckich w Polsce jest bardzo wiele. Jedne działają prężnie i faktycznie szkolą młodych ludzi, inne istnieją tylko na papierze i przy okazji ewentualnych rocznic historycznych. Ich wspólną cechą jest pochodzenie. Pierwsi strzelcy działali u nas w 1910 roku. Prowadzili oni legalną działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Były podstawą do stworzenia Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Po I wojnie światowej związki te miały za zadanie przede wszystkim szkolić i trzymać w gotowości wojskowej młodych. Co robią na co dzień koneccy strzelcy? – „Trenujemy w lasach, czy naszych okolicznych rzekach. Używamy atrap broni by się z nią po prostu zapoznać. Przede wszystkim staramy się spędzać ten czas pożytecznie i patriotycznie. Uczestniczymy w mszach, pomagamy kombatantom. Dbamy o naszą własną kulturę fizyczną, organizujemy piesze rajdy”– mówi Dominika Stefańczyk.

Jeżeli ktoś chciałby dołączyć do Jednostki Strzeleckiej Końskie to wszelkie informacje może znaleźć na fanpage tej organizacji lub bezpośrednio u Sierż. ZS Dominiki Stefańczyk – tel. 732 544 600.

strzelcy5Strzelcystrzelcy6strzelcy4strzelcy3strzelcy2strzelcy7

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *