REKLAMA

Jest projekt budżetu 2021 gminy Końskie. Mniejszy deficyt niż przed rokiem [wideo, zdjęcia]

Gmina Końskie zaprezentowała projekt budżetu na 2021 rok. Ponownie będzie on rekordowy, a co jest dobrą wiadomością – uwzględnia on niższy niż przed rokiem deficyt. Wszystkie szczegóły znajdziecie poniżej. 

REKLAMA

O budżecie na kolejny rok Urząd Miasta i Gminy w Końskich poinformował na swoim fanpage:

Budżet to nic innego, jak zestawienie dochodów i wydatków. Oczywiście są różnice między budżetem rodzinnym a gminnym czy państwowym, ale dotyczą one raczej skali, niż ogólnych zasad. A rzeczą najbardziej istotną i w małej, i w dużej polityce budżetowej jest to, że – niezależnie od planów czy marzeń – żeby wydać, trzeba najpierw mieć. Budżet domowy jest w miarę policzalny, choć i tu zdarzają się niespodziewane dochody czy (znacznie częściej) jeszcze bardziej zaskakujące wydatki. Budżet gminy to już spora książka, naszpikowana liczbami, tabelami i zestawieniami, nie jest łatwą lekturą…

REKLAMA

Poniżej wpisu zamieszczono infografiki dokładnie obrazujące jak skonstruowany jest budżet miasta i gminy Końskie na 2021 rok:

Dowiadujemy się więc, że zgodnie z projektem to będzie rekordowy budżet. Dochody gminy kształtują się na poziomie 201 milionów 200 tysięcy złotych, wydatki to 215 i pół miliona złotych, a zatem deficyt w budżecie 2021 ma wynieść 14 milionów 300 tysięcy złotych. Oznacza to, że w porównaniu z budżetem 2020 dochody wzrosły o ponad 22 miliony złotych, wydatki wzrosły o 6 milionów 700 tysięcy złotych, a zatem według projektu budżetu deficyt zmalał aż o 15 i pół miliona złotych!

Co składa się na budżet 2021 gminy Końskie według projektu? Największą część z ponad 201 milionów złotych dochodów stanowią dochody własne tj. podatki i opłaty lokalne, udziały w podatkach PIT i CIT – to blisko 130 mln złotych. Kolejne składowe dochodów to: program „Rodzina” – 46,4 mln oraz subwencja oświatowa – 25,5 mln.

Z kolei po stronie wydatków gmina najwięcej zaplanowała na inwestycje – 66 mln 700 tysięcy złotych. Nieco ponad 57 mln chce przeznaczyć na pomoc społeczną, 50 milionów i 200 tysięcy złotych to wydatki na oświatę, a 26 milionów i 200 tysięcy złotych samorząd planuje wydać na gospodarkę komunalną.

O tym jednak czy tak zaplanowany budżet będzie realizowany w 2021 roku zadecydują radni podczas sesji budżetowej. Zwyczajowo odbywa się ona w grudniu, ale ustawodawca przewidział, że można ją zaplanować nawet w ciągu trzech pierwszych miesięcy nowego roku. Jednak to drugie rozwiązanie jest mniej wygodne – samorząd musi wtedy bowiem funkcjonować na podstawie tymczasowego budżetu. O sesji budżetowej z pewnością będziemy Państwa informować.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *